Mimo, że sezon urlopowy mamy już za sobą, to jednak właściciele pupili wiedzą, że temat podróży ze zwierzętami jest zawsze aktualny. Dotyczy on zwłaszcza właścicieli naszych czworonożnych przyjaciół, którzy często stają przed dylematem: czy wziąć ze sobą w podróż swojego “wiernego kompana” czy może lepiej spróbować go z kimś zostawić na czas nieobecności. Posiadanie psa wiąże się przecież nie tylko z tym, że trzeba go przecież karmić ale wyprowadzać parę razy dziennie. Niestety dlatego właśnie nie zawsze mamy możliwość powierzyć pupila komuś innemu.

Podróżowanie ze swoim czworonożnym przyjacielem może być bardzo przyjemnym doświadczeniem, jeśli odpowiednio się przygotujesz. Trochę na ten temat pisaliśmy już w artykule dotyczącym wyjazdów weekendowych, więc wiesz, że nieprzewidziane problemy podczas podróży mogą nie tylko zrujnować Twój wyjazd, ale także spowodować przedwczesne zakończenie.

1.Zarezerwuj bilety i hotele przyjazne zwierzętom z wyprzedzeniem.

Wcześniejsza rezerwacja swojego pobytu jest niezbędna, gdy podróżujesz ze zwierzęciem, nie tylko ze względu na zakwaterowanie, ale także aby zaplanować najlepsze sposoby i miejsca podróży. Pamiętaj, że liczba hoteli która przyjmuje psy albo koty jest ograniczona. 

2.Zapoznaj się z zasadami i przepisami dotyczącymi przewozu zwierząt domowych

Jeżeli planujesz podróż zagraniczną to pamiętaj, że ważne jest, aby zapoznać się z zasadami przewożenia i podróżowania ze zwierzętami, nie tylko kraju, z którego wyjeżdżasz, ale także kraju do którego zmierzasz. Samochodem, samolotem, autobusem, pociągiem czy statkiem, jeśli korzystasz z transportu publicznego, będziesz musiał stawić czoła surowym zasadom dotyczącym przewozu zwierząt domowych, których nieprzestrzeganie może bardzo popsuć Twój wyjazd lub nawet prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji, np. grzywny.

3.Dokumenty

Ten punkt dotyczy osób, które planują podróż zagraniczną. W przypadku podróży samolotem pamiętaj, że przy przewozach międzynarodowych zwierzęta muszą mieć odpowiednio i kompletnie wypełnione świadectwa zdrowia (czasami nie jest to łatwe). Sprawdź też czy posiada prawidłowo wydany paszport (zgodnie z przepisami międzynarodowymi)? Czy był szczepiony?

4. Przygotuj pupila na podróż

Jeśli podróżujesz z psem dobrze będzie go przed wyruszeniem w drogę przeszkolić. Zacznij od krótkich wycieczek samochodem, aby mógł się powoli do tego przyzwyczaić i nabrać doświadczenia. Tresuj psa tak, aby zachowywał się prawidłowo i spokojnie podczas podróży. I oczywiście, jak przy każdym szkoleniu, na tych treningowych wycieczkach nagradzaj swoich pupili przeróżnymi smakołykami.

5.Zadbaj o posiłek

Taka wyprawa to stres nie tylko dla samego właściciela, ale też dla naszego pupila. Tutaj złota rada: ogranicz spożycie jedzenia przed podróżą, za to zapewnij NIEOGRANICZONY dostęp do wody i toalety podczas całej wycieczki.

6.Niezbędny sprzęt 

Przed podróżą musisz koniecznie spakować i przygotować rzeczy na każdą okazję. Powinieneś zastanowić się: jak zapewnić zwierzęciu możliwość “pójścia do toalety”. Upewnij się, że masz do tego odpowiednie wyposażenie i sprzęt: w przypadku psów będzie to transporter i mocna smycz. Nie zapomnij: torby smakołyków, zabawek, ręczników i wszelkich potrzebnych leków.

7.Bezpieczeństwo 

Jak już wspomnieliśmy – podróżowanie wymaga odpowiedniego sprzętu. Nie tylko ze względu na komfort podróżującego pupila, ale również mając na uwadze jego bezpieczeństwo. Sprawdź obowiązujące przepisy i zalecenia zwłaszcza w przypadku gdy decydujesz się na podróż samochodem z psem.  

8.Pora dnia

Jeżeli masz taką możliwość to wybierz odpowiednią porę dnia dla podróżowania. Latem unikaj upałów – staraj się więc unikać jazdy w południe. W przypadku jeśli Twój pupil prowadzi nocny tryb życia, może lepiej tolerować dzienne podróże. 

9.Zwróć uwagę na charakter domowego zwierzaka

Decydując się na wyjazd ze swoim kompanem, zwłaszcza czworonożnym, warto zwrócić też uwagę na jego charakter i cechy związane z rasą. Jeżeli masz możliwość wyboru to zastanów się jaki środek transportu będzie najbardziej odpowiedni. Dla przykładu: jamniki z reguły są bardzo aktywne, trudno im będzie przesiedzieć w ciszy 5h w pociągu – zapewne będą ciekawe tego, co się dzieje dookoła o czym też powiadomią resztę pasażerów swoim szczekaniem. Podobnie może być też w przypadku husky, beagle i innych ras.

10.Przygotuj “plan B”

Jeśli wybierasz się w długą podróż, sprawdź i zapisz wszystkie adresy klinik weterynaryjnych zarówno po drodze, jak i w miejscu docelowym. Jeśli Twoje zwierzę ma jakiekolwiek zdrowotne problemy (schorzenia), upewnij się, że są one również wydrukowane na jego zawieszce lub mikroczipie, aby można było się nim odpowiednio zaopiekować.