Brak czasu czy nieodpowiednia pogoda sprawiają, że wiele osób decyduje się na dodatkową aktywność fizyczną we własnym mieszkaniu. Odpowiedni sprzęt może być kluczem do sukcesu, a osiągnięcie wymarzonych efektów będzie na wyciągnięcie ręki. Warto postawić na rower stacjonarny, który może zupełnie odmienić podejście do sportu. To świetny wybór dla zabieganych i dla tych, którzy nie mogą pozwolić sobie na aktywność fizyczną w “standardowych godzinach”.

Przed zakupem roweru stacjonarnego warto sprawdzić, jaki będzie dla nas odpowiedni. Poniżej przedstawiamy cztery szybkie rady, które będą pomocne w wyborze odpowiedniego modelu. 

Kieruj się zakresem ćwiczeń dostępnych na urządzeniu

Ze względu na utrzymywaną podczas jazdy postawę ciała, rower stacjonarny można podzielić na dwa rodzaje – pionowy i poziomy. 

  • Rower pionowy jest najpopularniejszym wyborem do domowych treningów. Pomaga wyrzeźbić mięśnie nóg, brzucha oraz ma pozytywny wpływ na zdrowie. Może być on jednak bardziej obciążający dla kręgosłupa, dlatego osoby zmagające się z takimi problemami, powinny postawić na drugi rodzaj – rower poziomy.
  • Dzięki wygodnym oparciu, rower poziomy jest bezpieczniejszy dla osób z problemami kręgosłupa. Warto zaznaczyć, że dzięki pozycji półleżącej wpływa on mocniej na brzuch, choć słabiej na mięśnie nóg. Stabilna pozycja na rowerku poziomym daje duży komfort użytkowania. 

Dodatkowo trzeba zwrócić uwagę na różnicę pomiędzy rowerami magnetycznymi i mechanicznymi. Te pierwsze są niezwykle precyzyjne, a ich opór możemy dostosować dokładnie, biorąc pod uwagę naszą kondycję czy możliwości. Rower mechaniczny charakteryzuje się niższą ceną, jednak nie ma tak dużej regulacji obciążenia.  

Zwracaj uwagę na parametry rowerów stacjonarnych 

Podczas wyboru roweru stacjonarnego, warto sprawdzić, czy będzie on w 100% komfortowy w użytku. Niezbędnym jest, aby zwrócić uwagę na podstawowe parametry:

  • maksymalna waga – rower nie obciąża mocno stawów, dlatego może być odpowiedni dla osób z większą nadwagą. Przed zakupem trzeba jednak sprawdzić maksymalną możliwą wagę osoby ćwiczącej, 
  • siodełko i kierownica z możliwością regulacji – dostosowanie sprzętu biorąc pod uwagę wzrost nie tylko daje mnóstwo komfortu, ale sprawia, że trening jest bezpieczniejszy.

Dodatki również są ważne! Jeśli funkcjonalne elementy, takie jak uchwyt na tablet, nawiew, czy miejsce na bidon są dla Ciebie niezbędne, warto sprawdzić, czy urządzenie je posiada. Wbudowany komputer, który pokaże przejechany dystans, spalone kalorie, czy czas, może być nie tylko pomocny, ale również motywujący!

Dopasuj sprzęt do poziomu zaawansowania

Rower stacjonarny idealnie sprawdzi się dla osób początkujących i dopiero zaczynających przygodę ze sportem. Dla osób zaawansowanych lepszą opcją będzie trenażer rowerowy, albo rower spinningowy. Ten pierwszy pozwala wykorzystać normalny rower i nie rezygnować z treningów, nawet jeśli pogoda za oknem nie zachęca. Wystarczy odpowiednie podłączenie i możesz robić kilometry nawet w pokoju. Rower spinningowy pozwoli Ci szybko spalić kalorie, co za tym idzie – pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej. To rowerek bardziej wyczynowy, dlatego w łatwy sposób poprawia kondycję, wytrzymałość oraz siłę. 

Zainwestuj w rower, który będzie Ci służył przez wiele lat

Inwestycja w dobry rower stacjonarny może się szybko zwrócić w postaci lepszej formy fizycznej i psychicznej. Szczególnie jeśli sprzęt będzie użytkowany bardzo często, to warto kupić taki, który będzie spełniał wszystkie oczekiwania osoby trenującej. Patrząc przyszłościowo – rower z odpowiednią regulacją obciążenia może być niezbędny.