Antena DVB-T to urządzenie, które umożliwia odbiór cyfrowej telewizji naziemnej w domu, w tym pakietów darmowych kanałów. Sprawdź, jak dobrać odpowiednią antenę, która zapewni Ci odbiór bezpłatnych kanałów.

Multipleksy, czyli pakiety darmowych kanałów telewizyjnych

Cyfrowa telewizja naziemna DVB-T w Polsce posiada obecnie ponad 30 bezpłatnych kanałów, które wchodzą w skład kilku pakietów tzw. multipleksów. Są one nadawane cyfrowo na jednym kanale częstotliwości. Obecnie w polskiej telewizji naziemnej występują cztery takie pakiety: MUX 1, MUX 2, MUX 3 (działające w częstotliwości UHF) oraz MUX 8 (VHF). Poniżej zestawienie multipleksów oraz kanałów, które wchodzą w ich skład.

  • MUX 1 – ATM Rozrywka, Eska TV, Fokus TV, Polo TV, Stopklatka TV, TTV, TV Trwam, TVP ABC.
  • MUX 2 – Polsat, Super Polsat, TVN, TVN 7, TV 4, TV 6, TV Puls, TV Puls 2.
  • MUX 3 – TVP 1 HD, TVP 2 HD, TVP Info HD, TVP 3, TVP Sport, TVP Historia, TVP Rozrywka.
  • MUX 8 – Nowa TV, Metro, TVP HD, TVP Kultura HD, TVP eSzkoła 1 (kanał HbbTV), TVP eSzkoła 2 (kanał HbbTV), WP TV, Zoom TV, Emitel (kanał HbbTV nadawcy sygnału telewizji naziemnej).

Na tym etapie warto zastanowić się nad doborem odpowiedniej anteny DVB-T. Jeżeli zależy Ci tylko na odbiorze kanałów z multipleksów MUX 1, 2 i 3, postaw na najpopularniejszy typ anteny, która odbiera tylko pasmo UHF. Jeżeli jednak chcesz odbierać wszystkie darmowe kanały, powinieneś zwrócić uwagę na antenę typu COMBO, czyli model, który przystosowany jest do odbioru obu pasm (UHF i VHF).

Rodzaje anten DVB-T – sprawdź, jaki model wybrać

Dobór odpowiedniej anteny DVB-T uzależniony jest od wielu czynników, które w większym lub mniejszym stopniu wpływają na odbiór sygnału telewizyjnego. Przed zakupem zapoznaj się z poszczególnymi modelami anten, wśród których wyróżnia się:

  • anteny pokojowe – podstawowe modele anten; wyposażone są one we wzmacniacze sygnału,
  • anteny panelowe zewnętrzne – budową podobne do modeli pokojowych; przystosowane są one do pracy na zewnątrz; większość posiada wbudowany wzmacniacz sygnału,
  • anteny kierunkowe – modele te muszą być ustawione dokładnie w kierunku nadajnika; charakteryzują się dużym zyskiem energetycznym, dzięki czemu odbierają sygnał bez wzmocnienia do około 60 km,
  • anteny dookólne – aktywne anteny odbierające sygnał na całej swojej średnicy; polecane do zastosowania w przypadku odległości większej niż 40 kilometrów od nadajnika,
  • anteny szerokokątne – modele charakteryzujące się bardzo dużym zyskiem; mogą odbierać sygnał nawet z odległości 100 km (w połączeniu ze wzmacniaczem).

Szukasz anteny DVB-T z górnej półki? Odwiedź stronę https://eltrox.pl/ – znajdziesz tam wiele nowoczesnych modeli, które wyróżniają się jakością wykonania, dużymi możliwościami oraz niezawodnością.

Odległość od nadajnika, widoczność stacji i typ instalacji, czyli co jeszcze wziąć pod uwagę wybierając antenę DVB-T?

Rodzaj anteny nie jest jedyną kwestią, którą powinieneś wziąć pod uwagę przed zakupem komponentu. Wśród pozostałych czynników znajdują się takie kwestie jak m.in. odległość nadajnika od miejsca odbieranego sygnału, widoczność stacji nadawczej oraz złożoność instalacji.

Odległość miejsca odbioru sygnału od nadajnika

Jest to istotna kwestia, która ma bezpośrednie przełożenie na jakość odbieranego sygnału; jeżeli nadajnik znajduje się w odległości nie większej niż 10-15 km, możesz wykorzystać z powodzeniem antenę pokojową lub panelową. Gdy miejsce jest oddalone nie dalej niż 50 km, poleca się zastosować anteny kierunkowe pasywne. Do większych odległości zalecane jest użycie anten kierunkowych lub szerokokątnych aktywnych. 

Widoczność stacji nadawczej

Kwestia ta odnosi się występowania ewentualnych przeszkód w kierunku, w którym ustawiona jest antena. Wszelkiego rodzaju wysokie drzewa, budynki czy inne konstrukcje mogą zakłócać sygnał. Rozwiązaniem na to są anteny szerokokątne i dookólne, czyli takie, które będą w stanie odebrać sygnał z odbicia.

Złożoność instalacji

Planując instalację zbiorczą, warto wybrać antenę aktywną, która wyposażona jest we wzmacniacz sygnału. Dzięki temu unikniesz problemów z jakością sygnału, który rozdzielany jest w takim wypadu na kilka lub kilkanaście odbiorników.