Internet to doskonałe narzędzie do nauki i zabawy. Pozwala nawiązywać znajomości z ludźmi z całego świata, otwiera na różnorodność, poszerza granice i pobudza ciekawość. Ale jest też pełen zagrożeń. Czy Internet to dobre miejsce dla dziecka? Tak, pod warunkiem, że będzie to bezpieczny Internet.

Dzieci są wyjątkowo narażone na niebezpieczeństwa Internetu. Głównie ze względu na ich – nomen omen – dziecięcą naiwność. Dość trudno im wyobrazić sobie, że osoba, z którą rozmawiają, może nie być tą, za którą się podaje, a jej intencje mogą być różne od deklarowanych. Nie możemy mieć dzieciom za złe tego, że widzą świat lepszym niż my, jednak musimy zadbać o ich bezpieczeństwo i uwrażliwić je na kluczowe dla niego kwestie.

Powinniśmy zacząć od tego, że na dzieci czyha w Sieci bardzo dużo różnego rodzaju niebezpieczeństw. Rodzice powinni uświadomić sobie ich zakres. Przede wszystkim warto zwrócić szczególną uwagę na to, czy dziecko nie utrzymuje sekretnych znajomości z nieznanymi osobami, poznanymi w Internecie. Jednak na tym zagrożenia się nie kończą.

Od dzieci dużo łatwiej wyciągnąć poufne dane niż od ich rodziców. Dziecko może zostawić w Internecie Wasz adres domowy, inne dane wrażliwe, a nawet numer twojej karty kredytowej, jeśli nie wyjaśnisz mu, że nie należy tego robić. Zresztą takie zachowanie nie musi być wcale efektem cudzych manipulacji. Jeśli wyraźnie nie zabronisz dziecku podawania numeru twojej karty, istnieje spora szansa, że prędzej czy później znajdzie w Internecie coś, co zechce kupić.

Należy więc wyznaczyć wyraźne granice działań dziecka w Internecie. Wyjaśnić mu, do czego powinien służyć bezpieczny Internet, oraz czego mu za pośrednictwem Sieci robić nie wolno. Warto też zwracać uwagę, jakiego rodzaju aktywności podejmuje nasze dziecko w Internecie, przy czym spędza czas. Niektórych zagrożeń nie jesteśmy w stanie przewidzieć, zwłaszcza że wirtualny świat szybko się zmienia i sytuację trzeba monitorować w zasadzie na bieżąco.

Oczywiście nie sposób ciągle śledzić poczynań naszej pociechy w Sieci, dlatego bezpieczny Internet dla dzieci to również tzw. blokady rodzicielskie, czyli automatyczne filtrowanie treści i blokowanie tych, które zawierają treści nieprzeznaczone i nieodpowiednie dla dzieci. Blokady rodzicielskie oferują m.in. niektórzy dostawcy Internetu.