Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na wszczepienie implantu zęba. To doskonały sposób, aby pozbyć się nieestetycznych ubytków w jamie ustnej. Nowoczesne implanty rzadko kiedy powodują problemy. W zdecydowanej większości przypadków przyjmują się bez trudu. Czasami jednak odczuwany jest ból. Czy stanowi on problem, którym należy się przejmować? Co robić, gdy pojawi się ból po wszczepieniu implantu zęba? Wyjaśniamy!

Implant zęba – ból po zabiegu

Jak każdy zabieg, również wszczepienie implantu zęba może powodować pewne powikłania. W końcu do organizmu wprowadzane jest ciało obce, a to nie może pozostać zupełnie bez reakcji. Tym ciałem obcym jest rzecz jasna implant zęba. Do najczęstszych dolegliwości po zabiegu należą:

  • ból,
  • osłabienie,
  • gorączka.

Każdy z wymienionych powyżej objawów jest naturalną konsekwencją zabiegu. Nie występuje u każdego, jednak pojawia się dosyć często. Jeżeli dolegliwości nie są bardzo uciążliwe i nie utrzymują się zbyt długo, nie ma czym się przejmować. Ból powinien ustąpić samoistnie po kilku tygodniach. Przez ten czas można zażywać środki przeciwbólowe zalecone przez specjalistę. Warto w tym miejscu zauważyć, że ból może dotyczyć nie tylko okolic implantu, ale całej jamy ustnej, w tym nawet gardła. Osłabienie i gorączka podobnie jak ból powinny ustąpić samoistnie. Przeważnie przestają być problemem zdecydowanie szybciej niż ból. Znikają nawet po kilku dniach.

Kiedy należy wybrać się z bólem do specjalisty?

Choć ból po wszczepieniu implantu jest zwykle niejako stanem naturalnym, czasami warto zgłosić się z nim do specjalisty. Należy to zrobić, kiedy jest bardzo intensywny. Ból nie do zniesienia może oznaczać odrzucenie implantu. Podobnie utrzymywanie się bólu przez okres ponad 2 miesięcy oznacza bezwzględną konieczność zgłoszenia się do stomatologa. Specjalista sprawdzi, jaka jest przyczyna dolegliwości i czy implant przyjmuje się prawidłowo. Jeśli nie, zarządzi odpowiednie działania, które najczęściej polegają niestety na wyjęciu implantu.

Umów się na wizytę: implant zęba Poznań