Ekspres do kawy jest niezbędnym urządzeniem w każdej firmie czy domu, jeśli uwielbiamy kawowy napój pod różnymi postaciami. Najczęściej przygotowuje się kawę za pomocą ekspresu, który znajdziemy na rynku w wielu modelach – bardziej lub mniej zautomatyzowanych. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że należy prawidłowo użytkować urządzenie, jeśli chcemy, aby charakteryzowało się długą żywotnością i nienagannym stanem technicznym. Jednak często dochodzi do sytuacji, że ekspres przestaje działać prawidłowo. Co zatem najczęściej psuje się w ekspresie? Dowiedz się, czytając nasz poniższy artykuł.

Zatkany element zaparzający w urządzeniu

Zatkany ekspres to jeden z największych problemów podczas korzystania z urządzenia, gdzie podczas oczekiwania na napój, finalnie nie pojawia się on w filiżance. Wtedy można wywnioskować, że doszło do zatkania elementu odpowiadającego za zaparzanie kawy. W taki sposób bardzo łatwo o zatkanie również innych części urządzenia. Jeśli do pojemnika zostanie dosypana zbyt duża ilość kawy, ekspres zapycha się i przestaje działać. By zatem przywrócić jego funkcje, należy przeczyścić sprzęt. Podczas korzystania z ekspresu warto kontrolować ilość wsypywanej kawy, a także czyścić pojemnik na kawę, aby nie doszło do zapchania elementu poprzez zanieczyszczenia. Mogą one również doprowadzić do braku kawy w filiżance po dokonaniu wszystkich czynności.

Zatkana dysza lub system mleczny

Kolejnym częstym problemem podczas użytkowania ekspresu jest właśnie zatkanie dyszy lub systemu spieniania mleka. W wyniku tej awarii urządzenie nie spienia mleka prawidłowo, co uniemożliwia nam przygotowanie mlecznych wariantów napoju. Przyczyną usterki jest zazwyczaj zanieczyszczony element przez osad i kamień. Dlatego należy regularnie czyścić cały system mleczny, aby osad nie osiadał się na części i nie powodował zatorów.

Uszkodzona elektronika ekspresu przez zalanie

Woda jest największym wrogiem wszystkich elektronicznych urządzeń. Tyczy się to również ekspresu, gdzie woda może przedostać się do wnętrza ekspresu i uszkodzić poszczególne elementy w nim. W takich przypadkach istnieje duże prawdopodobieństwo, że przestaną działać niektóre funkcje. Gdy już dojdzie do takiej awarii, należy zadziałać natychmiast – dokładnie oczyścić oraz osuszyć urządzenie, inaczej będziemy zmuszeni wymienić niektóre elementy w ekspresie na nowe, aby nie spowodować zwarcia.

Zatkanie ekspresu przez kamień i osad

W dużej mierze do usterek ekspresu przyczyniają się także zanieczyszczenia w postaci osadu, kamienia i brudu. Najczęściej wynika to z używania twardej lub butelkowanej wody. Zaleca się, aby korzystać z wody filtrowanej, która sprawi także, że kawa będzie o wiele smaczniejsza. Możemy zaopatrzyć się w specjalne dzbanki lub butelki filtrujące.

Powstałe zanieczyszczenia wynikają również z braku odpowiednich kroków związanych z czyszczeniem urządzenia i jego najważniejszych elementów jak system mleczny, pojemnik na wodę czy fusy.

W jaki sposób naprawić uszkodzony ekspres do kawy?

Niektóre usterki w ekspresie możemy naprawić sami poprzez odpowiednie wyczyszczenie elementu, ponieważ większość awarii powodują zanieczyszczenia. Dużo gorzej możemy poradzić sobie z zatkanym lub zalanym ekspresem. Jeśli nie damy sobie rady z usunięciem usterek, możemy skorzystać ze specjalnych serwisów, które zajmują się naprawianiem ekspresów – niezależnie od marki i modelu. Do jednych z nich należy serwis ekspresów Siemens – Klinika Ekspresów, gdzie kompleksowo zajmą się Twoim uszkodzonym urządzeniem.

źródło zdjęcia: freepik.com