Gdy tylko w domu pojawia się szczeniak, życie domowników wywraca się do góry nogami. Pojawiają się nowe obowiązki, a każdy członek rodziny musi nauczyć się, jak funkcjonować z psim maluchem pod jednym dachem. Chcąc zapewnić swojemu pupilowi jak najlepszy start, warto zadbać nie tylko o jego wychowanie i szkolenie, ale także o dietę malucha. Co powinien jeść szczeniak, gdy trafi do nowego domu?

Karmienie szczeniąt w nowym domu

Kupując szczeniaka z hodowli, zwykle nie musimy martwić się zakupem jedzenia na pierwsze dni w nowym domu. Większość hodowców szykuje wyprawkę dla opiekunów, w której znajduje się między innymi jedzenie dla małego pieska. Dzięki temu nie musimy dodatkowo stresować malucha po przyjeździe, zmieniając mu dietę na coś, czego nie zna.

Co jednak, jeśli jedzenie, które dostaliśmy od hodowcy nie spełnia naszych oczekiwań? Zdarza się, że karma w wyprawce jest bardzo kiepskiej jakości, ponieważ hodowca naszego psa nie zna się na prawidłowym żywieniu maluchów. Często dzieje się również wręcz przeciwnie – dieta zaproponowana przez hodowcę znacząco przekracza nasz zaplanowany budżet lub jest zbyt czasochłonna i wymaga od nas wiedzy na temat samodzielnego przygotowywania posiłków. Wówczas warto rozważyć stopniową zmianę żywienia, by uniknąć rewolucji żołądkowych.

Warto pamiętać, że szczeniak nie zawsze trafia do nas z dobrej hodowli. Czasem zwyczajnie znajdujemy porzuconego malucha lub adoptujemy go ze schroniska, gdzie karmiony był tym, co akurat było dostępne w magazynie. Co powinien jeść szczeniak, jeśli nie jesteśmy w stanie kontynuować jego diety?

Dieta szczeniaka – jak wybrać odpowiednią karmę?

Choć psy towarzyszą nam już od tysięcy lat, nie należy zapominać, że w ich żyłach wciąż płynie krew prawdziwego drapieżnika. Oznacza to, że ich dieta powinna składać się w znacznej mierze z mięsa. Dotyczy to zarówno szczeniąt, jak i dorosłych psów. Wybierając karmę dla naszego szczeniaczka, powinniśmy studiować etykiety w poszukiwaniu produktów o jak największej zawartości mięsa, podrobów i produktów pochodzenia zwierzęcego

Warto unikać karm o dużej zawartości zboża, zwłaszcza kukurydzy, która ze względu na niewielką zawartość tryptofanu oraz wysoki poziom tyrozyny może wpływać negatywnie na wydzielanie serotoniny, w efekcie czego potęgować problemy behawioralne, zwłaszcza w okresie lękowym u szczeniąt.

Jeśli mamy odrobinę więcej czasu i chęci do zdobywania wiedzy, możemy również nauczyć się samodzielnie przyrządzać posiłki dla naszego czworonoga. Musimy jednak pamiętać, że dieta powinna być odpowiednio zbilansowana – nie należy dawkować produktów na oko czy wrzucać do miski resztki z naszego stołu. Co może jeść szczeniak oprócz karmy? 

Dieta domowa szczeniaka powinna opierać się w minimum 80 procentach na mięsie oraz podrobach. Podstawę powinno stanowić mięso mięśniowe, którego w stosunku do podrobów powinno być 80:20. Pozostałą część diety mogą stanowić warzywa, owoce i inne dodatki roślinne. Bardzo ważną część diety stanowią również suplementy. Tu szczególnie istotna, zwłaszcza w przypadku szczeniąt, jest suplementacja wapnia i witaminy D, ze względu na ryzyko rozwoju krzywicy. Ze względu na zachwiany stosunek wapnia do fosforu u szczeniąt zaleca się przyrządzanie diety domowej w konsultacji ze zwierzęcym dietetykiem.

Żywienie szczeniąt osieroconych przez matkę

Zdarza się, że w nasze ręce trafi psi osesek osierocony przez matkę. Takie maluchy nie mogą jeszcze dostawać karmy, ponieważ nie nauczyły się jej pobierać. W takim wypadku dieta szczeniąt powinna się opierać na sprawdzonych preparatach mlekozastępczych lub mieszance przyrządzonej samodzielnie w domu, na bazie mleka koziego. Do szklanki mleka należy dodać żółtko jaja i 1g nieaktywnych drożdży browarniczych. Całość dokładnie wymieszać i przechowywać w lodówce, a przed podaniem ogrzać do temperatury około 37 stopni.