Dźwięk tak realistyczny, że można poczuć się jak w centrum zdarzeń? Teraz to możliwe dzięki nowoczesnym standardom dźwięku przestrzennego, do których zalicza się Dolby Atmos.

Dźwięk tak realistyczny, że można poczuć się jak w centrum zdarzeń? Teraz to możliwe dzięki nowoczesnym standardom dźwięku przestrzennego, do których zalicza się Dolby Atmos. Artykuł powstał we współpracy ze sklepem salonydenon.pl oferującym wysokiej jakości sprzęt audio-video.

Dolby Atmos – czym jest ten standard dźwięku?

Nowoczesne technologie pozwalają na uzyskanie wyjątkowych efektów dźwiękowych nie tylko w kinie, ale również w salonie w domu. Taką możliwość daje standard dźwięku Dolby Atmos opracowany przez Dolby Laboratories. Co to jest Dolby Atmos?

Ten standard dźwięku został opracowany początkowo na potrzeby kin. Umożliwia on niezależne odtwarzanie nawet do 128 ścieżek dźwiękowych z wykorzystaniem do 64 głośników.

Obecnie technologia ta jest również obsługiwana przez różne urządzenia wykorzystywane poza kinem, dając możliwość uzyskania niesamowitego efektu przestrzennych dźwięków w wielu innych miejscach.

Jaki sprzęt jest konieczny do korzystania ze standardu Dolby Atmos?

Obecnie standard dźwięku Dolby Atmos jest obsługiwany przez wiele urządzeń. Jakie z nich są potrzebne, by uzyskać taki efekt?

Do usłyszenia dźwięków w formacie Dolby Atmos konieczne są:
– Odtwarzacz obsługujący tę technologię – może być to soundbar, amplituner z kina domowego, konsola.
– Głośniki – jako głośniki Dolby Atmos można wykorzystać głośniki z zestawu kina domowego lub inny zestaw głośników, najlepiej z kanałami 5.1 albo 7.1 i więcej. Można też wykorzystać soundbar z wbudowanymi głośnikami, a nawet słuchawki Dolby Atmos przystosowane do obsługi tej technologii.
– Materiał w technologii Dolby Atmos – film, serial lub inny materiał, który przystosowany jest do odtwarzania dźwięku przestrzennego w tym standardzie. Obecnie coraz więcej takich materiałów jest dostępnych również w serwisach streamingowych.

Warto też wskazać, że duże znaczenie ma odpowiedni telewizor, który powinien być wyposażony w złącze HDMI typu ARC/eARC.

Ile kosztuje sprzęt obsługujący standard Dolby Atmos?

Wbrew pozorom za urządzenia przeznaczone do obsługi standardu dźwięku przestrzennego Dolby Atmos wcale nie trzeba płacić dużo.

Zazwyczaj zestawy kin domowych obsługujących technologię Dolby Atmos można kupić w cenie już od około 1250 złotych. Podobnie ceny wyglądają w przypadku soundbarów. Ceny rozbudowanych zestawów kin przekraczają natomiast 5000 złotych.

Gdy z kolei chcemy kupić słuchawki Dolby Atmos, w takim przypadku dobrej jakości modele można dostać w cenie już od 250 złotych.

Jeśli więc chcesz uzyskać fenomenalny efekt dźwięku przestrzennego w swoim domu, skorzystaj ze sprzętu z technologią Dolby Atmos. Dzięki niej możesz cieszyć się z wyjątkowej jakości muzyki i efektów dźwiękowych jak w kinie w swoim salonie!