Nie wszystkie odpady można umieszczać w zwykłym śmietniku. Specjalne regulacje dotyczą między innymi elektrośmieci, które mogą stanowić zagrożenie dla ludzi, zwierząt oraz przyrody. Co dokładnie obejmuje ta kategoria śmieci i jak się ich bezpiecznie pozbyć?

Co nazywamy elektrośmieciami?

Elektrośmieci to inaczej ZSEE, czyli zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Zalicza się do niego rzeczy działające na prąd lub baterie, czyli małe i duże AGD, komputery, smartfony, świetlówki, etc. Elektrośmieci wymagają specjalnego traktowania z powodu trujących i szkodliwych substancji, jak ołów, rtęć, kadm czy freon, a tym nie zajmują się zwykłe spalarnie śmieci, tylko wyspecjalizowane zakłady utylizacyjne.

Sklepy sprzedające elektronikę mają obowiązek przyjąć za darmo zużyte urządzenie tego samego typu, czyli kupując na przykład nowy telewizor klient oddaje w sklepie stary model i to na sprzedającym spoczywa obowiązek dostarczenia urządzenia do punktu utylizacji elektrośmieci. Drobne przedmioty, jak baterie i żarówki, można zostawiać w supermarketach – służą do tego specjalnie oznakowane pojemniki.

Obowiązek bezpiecznej utylizacji

Działająca lodówka czy smartfon raczej nie stanowią zagrożenia, jeśli tylko korzysta się z nich zgodnie z przeznaczeniem. Jednak po wstawieniu do śmietnika takie sprzęty mogą ulec rozbiciu albo pęknięciu, co oznacza, że znajdujące się w środku toksyczne substancje przedostają się do środowiska. W zakładach utylizacyjnych wszystkie te szkodliwe części są w odpowiedni sposób demontowane i poddawane utylizacji, a niektóre elementy oraz chemikalia nadają się do ponownego użytku.

Zużyty sprzęt elektroniczny można samodzielnie dostarczyć do wybranego punktu utylizacji, wygodniejsze jednak będzie zamówienie usługi na odbiorydomowe.pl. Osoby, które chcą się pozbyć zbędnego sprzętu, muszą wypełnić formularz na stronie internetowej i następnie przygotować urządzenie do odbioru – oznacza to odłączenie od instalacji oraz na przykład demontaż zabudowy kuchennej oraz rozmrożenie lodówki. Firma zabiera sprzęt z domu i własnym transportem dostarcza go do punktu utylizacji. Tym samym właściciel zużytego urządzenia spełnia swój obowiązek dotyczący prawidłowego zajęcia się elektrośmieciami – wyrzucanie elektrośmieci do lasu albo śmietnika grozi karą nawet pięciu tysięcy złotych.