Automatyka przemysłowa jest nieodłącznym elementem nowoczesnego przemysłu. Nie tylko podnosi wydajność produkcji, ale dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo pracowników zakładów przemysłowych. Posiada jednak pewne mankamenty. Dziś wyjaśniamy najważniejsze zalety i wady automatyki przemysłowej.

Współcześnie każda firma zajmująca się produkcją dąży do sytuacji, w której udaje się produkować jak najwięcej elementów w jak najkrótszym czasie. Każdy producent wie, że dobra wydajność produkcji przekłada się na zyski dla firmy. Nie da się tego osiągnąć bez wsparcia automatyki przemysłowej. Rozwiązanie to przynosi wiele korzyści przemysłowi, ale niesie za sobą pewne ograniczenia i zagrożenia. Razem ze sklepem EBMiA.pl oferujący enkodery – https://www.ebmia.pl/automatyka-enkodery-linialy-systemy-pomiaru-drogi-c-197_434.html poznajmy te najważniejsze.

Czym jest automatyka przemysłowa

Automatyka przemysłowa jest działem inżynierii elektronicznej zajmującym się automatyzacją procesów produkcji. Odpowiada za rozwijanie maszyn, z pomocą których wytwarza się produkty oraz pełne linie montażowe. A także za różnego typu urządzenia kontrolno-pomiarowe oraz urządzenia sterujące. Do pierwszego typu zaliczyć może m.in. czujniki, kamery czy przetworniki, a do drugiego sterowniki PLC czy komputery przemysłowe, które dostępne są pod adresem: https://www.ebmia.pl/automatyka-sterowniki-programowalne-c-197_35.html

Zalety i wady automatyki przemysłowej

Największą korzyścią wdrożenia automatyki przemysłowej w zakładzie jest większa wydajność oraz jakość produkcji. Dobrze ustawione procesy mogą sprawić, że maszyny będą produkować szybciej, więcej oraz w konsekwencji taniej. Ponadto automatyka przemysłowa niemal do zera eliminuje ryzyko błędu ludzkiego, a raz wprowadzone poprawne ustawienia można utrzymać podczas kolejnych serii produkcyjnych. Nie trzeba programować pracy maszyn za każdym razem od nowa.

 

Największą wada automatyki przemysłowej jest cena zakupu urządzeń i komponentów. Wciąż jest to nowoczesna oraz kosztowna technologia. Mniejsze firmy mogą nie udźwignąć takich wydatków. Ponadto kosztowne są także części zamienne. Sama specyfika pracy elementów systemów automatyki przemysłowej wiąże się też z pewnym ryzykiem. Jeśli dokonamy błędnych ustawień pracy i nie wyłapiemy ich na czas może to nas narazić na duże straty finansowe.

Automatyka przemysłowa – podsumowanie

Automatyka przemysłowa jest nowoczesnym rozwiązaniem przynoszącym wiele korzyści przemysłowi, ale niepozbawionym wad. Jest to wciąż technologia droga, wymagająca zatrudnienia specjalistów od programowania systemów automatyki oraz kupna kosztownych części zamiennych. Z drugiej strony automatyka przemysłowa, o ile jest prawidłowo zastosowana, przynosi duże zyski dla firmy, patrząc w dłuższej perspektywie. Ogranicza konieczność zatrudniania ludzi do obsługi maszyn, ułatwia produkcję seryjną w oparciu o jedno dobre ustawieni, a także zwiększa prestiż firmy.

Części do automatyki przemysłowej znajdziesz w sklepie EBMiA.pl