Choć na co dzień nie korzystamy z usług oferowanych przez firmy geologiczne, to jednak w życiu czasem występują sytuacje, w których jest to niezbędne. Na przykład, gdy planujemy budowę domu i trzeba określić warunki gruntowo-wodne. Czym dokładnie zajmują się tego typu działalności i jakie prace możemy im zlecić? Dowiedz się!

Czym zajmują się firmy geologiczne?

Realizując jakąkolwiek inwestycję, jesteśmy wręcz zmuszeni do skorzystania z usług geologicznych. Oferują je firmy geologiczne, które zajmują się m.in. badaniem gruntów i warunków hydrogeologicznych, co jest bardzo ważne w ocenie warunkowo-wodnych. Ma to również olbrzymi wpływ na planowe inwestycje budowlane. Podstawowe usługi geologiczne to przede wszystkim:

  • laboratoryjne badanie gruntu – polega na pobraniu próbek gruntu i wody podziemnej z danego terenu, dzięki czemu możliwe jest ustalenie właściwości mechanicznych, fizycznych oraz chemicznych;
  • terenowe badania podłoża gruntu – opiera się na analizowaniu i rozpoznaniu rodzaju gruntu i jego właściwości;
  • ekspertyzy geotechniczne – idealna usługa dla tych, którzy planują zakup działki i zależy im na odpowiednich właściwościami hydrologicznych działki;
  • dokumentacja geologiczna – to obowiązkowy krok ku uzyskaniu pozwolenia na budowę.

Kiedy wykonuje się badanie gruntu?

Na badanie gruntu najczęściej decyduje się, gdy chcemy postawić własne cztery ściany. Mimo że nie jest ono obowiązkowe, to jednak dzięki niemu możliwe jest prawidłowe zaprojektowanie i zabudowanie fundamentów, co przekłada się na późniejsze bezpieczeństwo. Najlepiej wykonać je już na etapie zakupu działki. To banalnie proste badanie, które polega na wykonaniu kilku odwiertów na głębokość 3-5 m. Dzięki niemu można ustalić warstwy, rodzaje oraz poziom wód gruntowych. Wykonanie badania gruntu jest bardzo ważne, bowiem pamiętajmy, że może się okazać, że na danym terenie nie można zrealizować danej budowy.

Komu zlecić wykonanie usług geologicznych?

Wymienione powyżej badania geologiczne znajdziemy w ofercie praktycznie każdej firmy geologicznej. Warto jednak wiedzieć, że większość z nich oferuje znacznie szerszą ofertę. Przykładowo firma geologiczna Felkel & Guś wykonuje również inne zadania, wśród których znajdują się przeglądy fundamentów glebowych budynków, wiercenia geologiczne i mnóstwo innych. Co więcej, wszystkie usługi geologiczne realizowane są kompleksowo i z precyzją, więc na pewno wszyscy klienci będą w pełni zadowoleni ze zrealizowanych prac.