Niezwykle ważną rolę w procesie hamowania samochodu odgrywa płyn hamulcowy. Bez niego zatrzymanie pojazdu nie byłoby możliwe. Dlatego tak ważne jest, aby dbać o jego ilość oraz jakość. Niedopatrzenia w kwestii płynu hydraulicznego wypełniającego układ hamulcowy mogą mieć bardzo przykre konsekwencje. Co warto wiedzieć o tym płynie?

Czym jest płyn hamulcowy?

Niewątpliwie płyn hamulcowy należy uznać za bardzo specyficzny. Pomimo że przyjmuje on formę płynną, zawartość wody jest w nim znikoma. Przeważnie głównym składnikiem jest glikol. Dlaczego tak się dzieje? Rzecz w tym, iż temperatura wrzenia wody jest stosunkowo niska, jak na temperatury występujące w układzie hamulcowym. Zawartość wody w płynie obniża jego temperaturę wrzenia, tym samym obniżając po prostu jego jakość. Płyn staje się nieodporny na działanie wysokich temperatur, tracąc pod ich wpływem swoje właściwości, oraz stanowiąc realne zagrożenie dla poszczególnych części układu hamulcowego. Ponadto płyn o niskiej temperaturze wrzenia może zagrażać bezpieczeństwu jazdy. Warto w tym miejscu zauważyć, że różnorodność płynów hamulcowych pod względem zawartości wody jest dość duża. Zasadniczo im więcej wody w składzie, tym niższa cena produktu. Poszukując zarówno najlepszych płynów hamulcowych, jak i tych tańszych, warto zajrzeć pod adres – https://www.ucando.pl/k/plyny-hamulcowe/U0205. W sklepie tym znajduje się szeroki wybór płynów różnego rodzaju. 

Omawiając kwestię składu płynu hamulcowego, warto zaznaczyć, że zawiera się w nim wiele składników. Głównie są to składniki zabezpieczające. Na czym polega ich funkcja ochronna? W płynie obecne są na przykład substancje chroniące przed korozją. To ważne, ponieważ płyn hamulcowy pozostaje w stałym kontakcie z licznymi elementami metalowymi. Przyspieszając korozję tarcz hamulcowych czy zacisków, znacząco obniża żywotność tych elementów oraz stwarza zagrożenie dla kierowcy. Korozji ulec mogą również tłoczki lub dowolne inne elementy metalowe, mające styczność z płynem hamulcowym. Ponadto w składzie płynu znaleźć można również składniki nadające mu odpowiednią ściśliwość oraz lepkość. Dzięki nim zachowana jest właściwa konsystencja, umożliwiająca efektywną pracę w każdych warunkach.

Wymiana płynu hamulcowego

Należy pamiętać o tym, że płyn hamulcowy z czasem ulega zużyciu. Traci on swoje właściwości, a w niektórych przypadkach po prostu go ubywa. Konieczna jest wtedy wymiana płynu lub jego uzupełnienie. W wielu przypadkach jest to na tyle proste, że kierowca jest w stanie poradzić sobie z zadaniem samodzielnie. Warto regularnie kontrolować układ hamulcowy pod kątem ilości i jakości płynu. Rzecz w tym, aby nie przegapić ostatniego momentu, w którym poziom płynu hamulcowego nie zagraża jeszcze bezpieczeństwu jazdy. Jeśli konieczny jest zakup nowego płynu hamulcowego, warto zajrzeć do sklepu Ucando. Oferuje on szeroki wybór produktów w przystępnych cenach. 

Warto w tym miejscu wspomnieć również o napowietrzaniu płynu hamulcowego. Pęcherzyki powietrza pojawiające się w układzie hamulcowym znacząco pogarszają jego pracę, właśnie poprzez zmniejszenie efektywności działania płynu hamulcowego. W przypadku napowietrzenia płynu można go po prostu wymienić. Niemniej jednak możliwe jest również odpowietrzenie przy użyciu specjalnych urządzeń.