Niesprzyjające warunki pogodowe potrafią dać się mocno we znaki – utrudnić lub wręcz uniemożliwić przejazd samochodem osobowym z punktu A do punktu B. Przy zaśnieżonych drogach znacznie łatwiej jest poruszać się quadami, które bardzo dobrze radzą sobie nawet przy problematycznym podłożu i trudnych warunkach pogodowych. Zimą taki pojazd świetnie sprawdza się do odśnieżania – wystarczy dokupić do niego odpowiedni pług. Wybór jest spory, dzięki czemu każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego.

Plastikowy pług do quada czy metalowy?

Ręczne usuwanie śniegu z posesji jest żmudnym i meczącym zajęciem. Coraz mniej osób inwestuje w tradycyjną łopatę do odśnieżania. Wykonane z plastiku są podatne na uszkodzenia mechaniczne. Nie sprawdzają się w przypadku chropowatej powierzchni, gdyż wówczas bardzo szybko dochodzi do ścierania się lemieszy. Bardziej trwałe są już lemiesze i pługi wykonane z plastiku, ale z dodatkiem tworzywa sztucznego. Takie rozwiązanie nadal ma sporo zwolenników ze względu na dostępność i cenę. Takie pługi nie sprawdzą się jednak w przypadku quada. Znacznie lepszym wyborem jest zainwestowanie w pług metalowy, który jest odporny na uszkodzenie i ma wysoki stopień ścieralności. Trzeba jednak liczyć się z podatnością na odkształcenia, szczególnie pod wpływem wahań temperatury. Zwykle metalowe pługi wyposażone są w gumową nasadę na lemieszach, co zmniejsza w pewnym stopniu problem z odkształcaniem. Takie rozwiązanie wymaga jednak niemałych nakładów finansowych.

Pług śnieżny w wersji z lemieszami poliuretanowymi

Za najlepsze pługi śnieżne uznaje się te lemieszami na bazie poliuretanu. Jest to materiał wytwarzany w laboratoriach. Na jego korzyść przemawia duża odporność na uszkodzenia mechaniczne i warunki atmosferyczne. Ścieralność pługu wykonanego poliuretanu jest praktycznie zerowa. Chociaż inwestycja jest niemała, to jednak posłuży przez długie lata. Taki pług jest nie tylko najbardziej wytrzymały ze wszystkich dostępnych na rynku, ale też znacznie lżejszy. Pozwala na dokładne odśnieżenie powierzchni i to w relatywnie krótkim czasie.