Oto jeden z gorszych dylematów przed jakim musi stanąć kiedyś każdy kierowca. Jak też wiadomo większość wolałaby zaoszczędzić nieco więcej pieniędzy na zakupie części, gdyż sama robocizna mechaników może kosztować krocie. Jednak nie zawsze warto i powinno się wybierać podróbki oryginalnych części, ponieważ może to przynieść w niedalekiej przyszłości sporo problemów różnego rodzaju. Poniżej znajdziesz na pewno kilka cennych wskazówek odnośnie wyboru części, miejsc ich zakupu, a także kryteriów jakimi należy się kierować.

Kiedy konieczne są części oryginalne?

Nasze samochody osobowe, jak i wszystkie inne pojazdy mechaniczne zużywają się po pewnym czasie, co zależy w większości od sposobu eksploatacji auta, ilości przemierzonych kilometrów czy jego rocznika produkcji. Wiele czynników również niezależnych od nas może wpłynąć na stan techniczny pojazdu, którym poruszasz się na co dzień. Właśnie dlatego trzeba liczyć się z koniecznością jego naprawy i wymiany poszczególnych części na nowe, o ile nie istnieje możliwość regeneracji poprzednich elementów.

Oczywiście najpewniejszym rozwiązaniem będzie zakup oryginalnych części do samochodu, jak na przykład części do wałów napędowych czy innych układów mechanicznych. Jednak jest to dość droga inwestycja, na którą nie mogą pozwolić sobie wszyscy. Z pewnością wybierając konkretną markę i model samochodu, należy liczyć się z późniejszymi kosztami jego naprawy, lecz nie zawsze możemy pozwolić sobie na wydatek rzędu kilku lub kilkunastu tysięcy, a takie również się zdarzają. Zdecydowaną zaletą części oryginalnych jest ich wysoka jakość oraz pewne i sprawdzone źródło, dzięki czemu masz pewność, że dopasuje się do całego układu, będzie cechować się odpornością i wytrzymałością.

Powstaje zatem pytanie, kiedy konieczny jest zakup oryginalnych części do samochodu? Naszym zdaniem lepiej i przede wszystkim bezpieczniej jest nie ryzykować przy wymianie części do układu hamulcowego, kierowniczego, zawieszenia czy rozrządu. Wówczas nie radzimy oszczędzać i zalecamy kupić już oryginalne części, które będą wyprodukowane z wysokiej jakości materiałów, a Ty spokojnie będziesz mógł użytkować swój samochód bez obawy o własne bezpieczeństwo oraz kolejne niespodziewane awarie.

Alternatywa dla oryginalnych części

Mowa oczywiście o słynnych zamiennikach, których pojawia się coraz więcej na rynku motoryzacyjnym. Jednak radzimy uważać, ponieważ niektórzy producenci przestali stawiać na dobrą jakość, a ilość sprzedawanych zamienników, przez co klienci w późniejszym czasie muszą ponownie zgłaszać się do mechaników samochodowych i dokonywać następnym wymian. Właśnie dlatego polecamy kupować części u zaufanych fachowców, którzy są w stanie sprowadzić konkretne części do swojego warsztatu lub jeśli dość dobrze znasz się na rzeczy, możesz zaryzykować kupno przez internet lub w profesjonalnym skupi części samochodowych.

Zamienniki mogą jednak okazać dość trwałe i odporne, dzięki czemu zaoszczędzisz część swoich pieniędzy. Przykładowo części nieoryginalne mogą być stosowane przy wymianie układu chłodzenia, wydechowego, elektrycznego, napędowego, a także elementy wnętrza samochodu, linki, oświetlenie czy części karoserii. Właśnie w tych przypadkach wcale nie musisz zbierać na części oryginalne, gdyż jakość zamienników nie pogarsza Twojego bezpieczeństwa czy komfortu jazdy.

Z pewnością najlepiej przed zakupem skonsultować się z godnym zaufania i sprawdzonym mechanikiem, które będzie w stanie poradzić Ci, czy konieczne jest stosowanie części oryginalnych, a także gdzie należy je zamówić.