Wybierając ogrodzenie wokół posesji kierujemy się przede wszystkim funkcjonalnością. Płot ma być solidny, trwały, odporny na uszkodzenia i czynniki atmosferyczne, a jednocześnie dopasowany do elewacji i posesji. Tutaj pojawia się pytanie: czy płot panelowy będzie najlepszym rozwiązanie i czy jest to uniwersalne ogrodzenie domu jednorodzinnego?

Jakie zalety mają ogrodzenia panelowe? 

Zanim odpowiemy sobie na pytanie, czy płot panelowy jest uniwersalny, przyjrzymy się jego właściwościom oraz zaletom. Panele ogrodzeniowe mogą być wykonane z drutu o różnej grubości, który jest malowany proszkowo i ocynkowany. Na pewno jest to ogrodzenie niezwykle proste, a jednocześnie prezentujące się dość solidnie. Można je też łączyć z dowolną bramą. Słupki ogrodzeniowe łączy się z panelami stosując obejmy i łączniki. Można nawet zdecydować się na gotowe moduły z podmurówką, co znacznie przyspiesza tempo montażu ogrodzenia. Panele dzięki ocynkowaniu, ale i malowaniu proszkowemu są odporne na czynniki zewnętrzne. Nie blakną pod wpływem promieniowania UV i nie korodują. Są też odporne na wilgoć i zmienne warunki atmosferyczne. Estetyka ogrodzenia panelowego jest nienaganna, a dodatkowo można je wzbogacić o przesłony czy też taśmy maskujące. Ogrodzenia panelowe występują w różnych wersjach, zarówno jeśli chodzi o szerokość, jak i wysokość. Można wybrać płot tego rodzaju wysoki na 1,5 metra albo zdecydować się na jeszcze wyższy, mający ponad 1,7 m. Stanowi skuteczne odgrodzenie posesji, zabezpieczenie przed dzikimi zwierzętami, ale i zapewnia prywatność czy też ochronę mienia. 

Czy płot panelowy to uniwersalne ogrodzenie? 

Nie tylko ze względu na doskonałe parametry techniczne i wytrzymałościowe, ale również kwestie estetyczne ogrodzenie panelowe w istocie można uznać za uniwersalne. Minimalistyczny design z prostymi przecinającymi się drutami, bez dodatkowych zdobień sprawia, że jest to świetne rozwiązanie zarówno do ogrodzenia nowoczesnego budynku, jak i takiego, który jest przykładem tradycyjnej architektury. W przypadku tego ostatniego można zresztą pokusić się o atrakcyjne przesłony wykonane z drewna sosnowego, a dokładnie wysoce odpornej na niską temperaturę, a po impregnacji także wilgoć – sosnę nordycką. W tym przypadku przesłonę montuje się do panelu ogrodzeniowego ze stali i uzyskuje się tradycyjne wykończenie płotu, które pasuje do elewacji z drewnianymi elementami czy domu w rustykalnym stylu. Oczywiście to nie są wszystkie możliwości, bowiem można zdecydować się na wypełnienie paneli ogrodzeniowych taśmą maskującą wykonaną z solidnego materiału polipropylenowego, ograniczającego przenikanie światła. W ten sposób można zapewnić sobie większe poczucie prywatności. Taśma może być w kolorze ogrodzenia, ale można też pokusić się o kontrastowy odcień. Wypełnia się albo cały panel, albo tylko jego część, w zależności od preferencji. Taśma ogrodzeniowa stanowi również ochronę płotu przed uszkodzeniem czy zanieczyszczeniem. Ciekawym wyborem do nowoczesnej elewacji może być też przesłona z tworzywa sztucznego. Można jej rozmiar idealnie dopasować do panelu. Takie przesłony montuje się w prosty sposób. Najpierw należy umieścić w panelu listwy skrajne i trapezowe. Poza listwami skrajnymi montuje się jeszcze dwie listwy środkowe i listwy trapezowe poziome. Potem wystarczy włożyć przesłonę w takie „rusztowanie” i zamontować górne listwy z elementem łączącym. W ten sposób powstanie nie tylko uniwersalne, ale i zasłaniające widok ogrodzenie, które dodatkowo może tłumić hałasy.