Automatyzacja procesów to najszybciej rozwijająca się gałąź związana z oprogramowaniem. Zastanawiasz się, jaki wpływ jej wdrożenie miałoby na Twój biznes? Poznaj zasady działania Robotic Process Automation. Dowiedz się, do czego automatyzacja procesów przydaje się w praktyce i w jaki sposób automatyzację można wprowadzić do własnego biznesu!

Na czym polega Robotic Process Automation?

Prawdopodobnie komputery i roboty nigdy nie zastąpią ludzkiej kreatywności. Za to już teraz mogą odciążyć ludzi przy wykonywaniu niektórych powtarzalnych i stosunkowo prostych czynności. Robotic Process Automation to technologia, w myśl której oprogramowanie naśladuje pracę człowieka, ale nie popełnia przy tym błędów i działa szybciej, a w dłuższej perspektywie generuje niższe koszty. Wystarczą odpowiednio zaprogramowane skrypty i urządzenie mobilne, z którego korzystają ludzie, aby robot przejął część ich obowiązków.

W jakich obszarach działania firmy automatyzacja jest szczególnie istotna?

Rutynowych czynności obciążających pracowników nie brakuje w dziale sprzedaży. Faktury, zamówienia czy tworzenie raportów to tylko niektóre spośród nich. Każda godzina poświęcana przez handlowców na tego typu zadania to czas zmarnowany (z punktu widzenia pozyskiwania klientów). Dlatego warto wdrożyć automatyzację w dziale sprzedaży. Na podobnej zasadzie Robotic Process Automation sprawdza się w marketingu. O ile pracownicy tego działu stoją przed kreatywnymi wyzwaniami, o tyle wiele czasu poświęcają na proste zadania. Nie warto marnować potencjału marketerów. Jeśli dostrzegasz, że Twój biznes doszedł do ściany, a do rozwoju konieczne byłoby stworzenie wielu nowych etatów, lepszym rozwiązaniem będzie sztuczna inteligencja.

Jak wdrożyć automatyzację procesów w przedsiębiorstwie?

Wystarczy wybrać odpowiednią platformę technologiczną, a także nowoczesny system CRM. W Polsce obie usługi oferuje firma Craftware – Salesforce Partner oraz Uipath Partner. Obie platformy są liderami w swoich kategoriach, a do ich wdrożenia warto skorzystać z wiedzy doświadczonych specjalistów. To inwestycja, która z pewnością szybko się zwróci i pomoże wznieść biznes na wyższy poziom.