Huawei P50 miał swoją premierę w połowie 2021 roku. Polscy użytkownicy musieli jednak uzbroić się w cierpliwość, ponieważ najnowsza seria smartfonów popularnego chińskiego producenta trafi do sprzedaży 26 stycznia 2022 roku, czyli lada dzień. Czy warto zainwestować w Huawei P50? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym artykule.

Huawei P50 – informacje podstawowe

Huawei P50 posiada ekran o przekątnej 6,5 cala w technologii OLED. Wyposażono go w funkcję odświeżania obrazu o częstotliwości 90 Hz oraz próbkowania dotyku 300 Hz. Z kolei wersja P50 Pro ma ekran 6,6-calowy, OLED obustronnie zakrzywiony, odświeżanie obrazu wynosi 120 Hz, a próbkowanie dotyku ma częstotliwość 300 Hz. 

W podstawowym modelu bateria ma pojemność wynoszącą 4100 mAh, a masa smartfona to 181 gram. Z kolei wersja Pro posiada baterię o pojemności 4360 mAh i waży niewiele więcej, bo 195 gram. Zarówno P50 jak i P50 Pro są wyposażone w głośniki stereo oraz wodoszczelną obudowę potwierdzoną specjalnym certyfikatem IP68. 

Huawei P50, czyli nowa jakość w mobilnej fotografii 

Tym, co wyróżnia Huawei P50 od pozostałych serii tego chińskiego producenta, są niezwykle innowacyjne rozwiązania w zakresie fotografii. Wielu ekspertów podkreśla, że model P50 zagwarantują zdjęcia o nienotowanej do tej pory jakości.

Na pleckach smartfona znajdą się dwie okrągłe wyspy z 3 bądź 4 aparatami (w zależności od modelu). W wersji rozszerzonej P50 Pro znajdziemy: 

  • aparat główny 50 Mpix wyposażony w przysłonę f/1,8, obiektyw 23 mm oraz optyczną stabilizację obrazu;
  • aparat 40 Mpix wyposażony w matrycę monochromatyczną 23 mm oraz przysłonę ze światłem f/1,6;
  • aparat 64 Mpix wyposażony w peryskopowy teleobiektyw ze światłem f/3,5 o 3,5-krotnym przybliżeniu optycznym i optyczną stabilizację obrazu;
  • aparat 13 Mpix wyposażony w obiektyw superszerokokątny 13 mm z polem widzenia 100 i przysłonę f/2,2.

Huawei w komunikacie prasowym informował, że zdecydowana większość dostępnych w sprzedaży smartfonów odzwierciedla w wykonywanych zdjęciach zaledwie połowę informacji. W Huawei P50 zastosowane zostały specjalne, autorskie technologie XD Optics oraz XD Fision Pro, które zagwarantują zachowanie danych na poziomie 81 procent. Dzięki temu można wysnuć tezę, że Huawei P50 będzie prawdziwym gigantem mobilnej fotografii i spodoba się nie tylko przeciętnym użytkownikom, ale również profesjonalistom. 

W smartfonach z linii P50 zastosowano silnik True Chroma, który będzie zdecydowanie lepiej wyłapywał światło w otoczeniu. Praca w słabym świetle będzie prawie dwukrotnie lepsza niż w przypadku starszego modelu P40. W Huawei P50 zapewnione zostanie także odwzorowanie kolorów z gamutu CDI-P3 – smartfon bez trudu odwzoruje wiele odcieni jednej barwy. 

Nowy system operacyjny Huawei 

Modele Huawei P50 będą wyjątkowe także dlatego, że jest to pierwsza seria Huawei, w której zostanie wgrany autorski system operacyjny Harmony OS 2.0. Każdy model będzie posiadał procesor Snapdragon 888, zaś P50 Pro także w konfiguracji z układem Kirin 9000.

Należy jednak wspomnieć o tym, że modele Huawei P50 nie będą obsługiwały sieci 5G. Ma to związek z pewnymi zawirowaniami politycznymi na linii USA – Chiny. Huawei dodaje jednak, że pracuje nad stworzeniem dedykowanej wersji smartfona, w której zastosowanoby procesor Kirin, który miałby obsługiwać ten nowoczesny standard.