Szukając idealnego zapachu często możemy natknąć się na oznaczenia EDP i EDT zamieszczone na flakonach. Mówią one o tym, z jakim typem pachnidła mamy do czynienia. Pierwszy skrót oznacza wodę perfumowaną, drugi wodę toaletową. Obydwa typy zapachów odnaleźć można w ofercie najpopularniejszych domów perfumeryjnych takich jak Chanel, Dolce&Gabbana, Dior, Armani czy Tom Ford. Czym jednak się różnią wody toaletowe od perfumeryjnych?

Po pierwsze: stężenie olejków zapachowych

Najważniejszą różnicą między wodą toaletową a perfumowaną jest zawartość w pachnidle olejków eterycznych. Te odpowiadają za zapach pachnideł, a także jego intensywność i długotrwałość. Im więcej olejków, tym zapach jest mocniejszy i dłużej utrzymuje się na skórze. Pod tym względem wody perfumowane przewyższają te toaletowe. W tych pierwszych ilość olejów wynosi 10-15%, wody perfumowane zawierają natomiast od 5 do 10% substancji zapachowych.

Po drugie: cena

Niższe stężenie olejków zapachowych sprawia, że wody toaletowe są o wiele tańsze niż tradycyjne perfumy, a nawet wody perfumowane. Średnio ich cena jest niższa o 10-20%. Warto jednak zaznaczyć, że mimo niższej ceny wody toaletowe są pełnowartościowym, oryginalnym produktem. Proponują je światowej sławy domy perfumeryjne. Często pochodzą one z tej samej linii zapachowej co wody perfumowane i mogą stanowić jej uzupełnienie.

Po trzecie: przeznaczenie

Wody toaletowe to zapachy, które najwcześniej wybierane są latem. Przy wysokich temperaturach chętnie bowiem sięgamy po świeże i orzeźwiające pachnidła, dokładnie takie jak EDT. Wody toaletowe sprawdzają się jednak i zimą. Warto się nimi skraplać np. do pracy, gdzie dress code nie pozwala na stosowanie intensywnych pachnideł.

Po czwarte: zapach

Wiele wód toaletowych i perfumowanych tworzonych jest jako jedna linia zapachowa. Trzeba tu jednak podkreślić, że przynależność do tej samej rodziny zapachów, a nawet linii zapachowej nie oznacza, że woda toaletowa będzie pachnieć identycznie jak ta perfumowana. Wynika to z procesu reformulacji, czyli odświeżenia zapachu. Zabiegowi temu poddawane są EDT.

Kiedy warto kupić wodę toaletową?

Jeśli woli się lżejsze zapachy od cięższych woni, a jednocześnie nie chce się wydać na kosmetyki fortuny, spokojnie można uzupełnić swoją kosmetyczkę o wodę toaletową. Największe domy perfumeryjne proponują to pachnidło w wersjach damskich, męskich oraz unisex. Warto tu jednak zaznaczyć, że po wody toaletowe najczęściej sięgają panowie. Większość pachnideł dla nich występuje w koncentracji EDT. Dostępne są zapachy zarówno pasujące na co dzień, do biznesowego stroju, jak dobrze współgrające z wieczorowymi kreacjami. Po wody toaletowe sięgać mogą również nastolatki – większość perfum dla nich występuje właśnie w tej wersji.