Polipropylen spieniony (EPP) staje się naczelnym tworzywem całej branży motoryzacyjnej. Materiał jest jednocześnie lekki i wytrzymały. Powstają z niego zarówno zderzaki, jak i opakowania ochronne.

Jakie możliwości oferuje polipropylen spieniony?

Polipropylen spieniony (EPP) jest przede wszystkim świetnym izolatorem. Elementy z niego wykonane wielokrotnie uzyskiwały najwyższe oceny w wielu branżowych testach zderzeniowych. Ponadto tworzywo jest na tyle uniwersalne, że nadaje się również do produkcji solidnych opakowań. Materiał może jednocześnie chronić przed uderzeniami i funkcjonować jako izolacje akustyczne i cieplne – z tego powodu z polipropylenu korzystają przedsiębiorstwa z branży motoryzacyjnej.

EPP wypiera już tworzywa takie, jak np. poliuretan, gdyż spełnia niemal wszystkie wymagania stawiane nowoczesnym konstrukcjom. Z polipropylenu spienionego produkuje się lekkie i wytrzymałe elementy samochodowe, umożliwiające redukcję wagi auta i obniżenie poziomu zużycia paliwa. Co więcej, z roku na rok firmy z branży motoryzacyjnej kupują coraz większe ilości polipropylenu spienionego i prawdopodobnie w przyszłości stanie się jednym z jej najważniejszych tworzyw.

Polipropylen spieniony to elastyczne tworzywo. Cecha ta sprawia, że kształt, masę i rozmiar poszczególnych elementów można dostosować nawet do najbardziej niecodziennych wymagań.

Co w branży motoryzacyjnej wytwarza się z polipropylenu spienionego?

Z polipropylenu spienionego produkowane są zarówno elementy zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Dzięki właściwościom absorpcyjnym jest odporny na wstrząsy. Producenci branży motoryzacyjnej wykonują z niego m.in. elementy podsufitek, poduszki powietrzne i pasy bezpieczeństwa. Z kolei we wnętrzach pojazdów EPP używa się m.in. do produkcji mat drzwiowych, fotelików, podłokietników i wypełnień zagłówków. Wymienione elementy nie tylko redukują wagę pojazdu, ale i podnoszą bezpieczeństwo i komfort podróżujących.

Rynek przetwórstwa i produkcji EPP rozwija się w szybkim tempie i wciąż oferuje nowe zastosowania polipropylenu spienionego. Oprócz wspomnianych elementów zewnętrznych i wewnętrznych z tworzywa produkuje się również opakowania transportowe. Ich największą zaletą jest wytrzymałość. Podczas transportu lub magazynowania część owinięta w materiał EPP jest odporna na uderzenia i nie zbiera kurzu. Co więcej, opakowanie można przetwarzać i korzystać z niego wielokrotnie podczas różnego rodzaju transportu.