Obowiązki domowe pochłaniają mnóstwo czasu, który można przecież przeznaczyć na znacznie przyjemniejsze czynności. Szkoda marnować wolne chwile na sprzątanie, skoro można je spędzić z rodziną lub na swoim hobby. Co jednak zrobić, aby wilk był syty i owca cała? Przecież nie da się mieszkać w brudnym, zaśmieconym mieszkaniu czy domu. Rozwiązaniem jest pomoc domowa, czyli zatrudnienie osoby, która zajmie się porządkami kilka razy w miesiącu, przed świętami lub codziennie. Jak znaleźć idealną panią do sprzątania?

Idealna pomoc domowa

Pomoc domowa w profesjonalny sposób zajmuje się praniem, sprzątaniem czy gotowaniem. Jest to osoba, która przebywa w domu pod nieobecność domowników, ma dostęp do rzeczy osobistych, a także bliski kontakt z dziećmi. Z tego względu musi być nie tylko kompetentna, ale także godna zaufania. Nie może to być ktoś, o kim nic nie wiadomo, dlatego konieczne jest zapoznanie się z referencjami takiej osoby.

Z pomocą domową należy dokładnie uzgodnić cały zakres współpracy i poziom odpłatności za usługi. Warto wcześniej ustalić swoje oczekiwania, ponieważ bardzo ułatwia to poszukiwania osoby do pomocy.

Gdzie znaleźć sprawdzoną pomoc domową?

Najczęściej wykorzystywanym sposobem na znalezienie pomocy domowej jest rozpytywanie wśród znajomych i rodziny. Warto zapytać, czy ktoś zna osobę godną polecenia, która chciałaby wykonywać prace związane z utrzymaniem domu w czystości. Pomocy domowej z polecenia na pewno łatwiej zaufać, ponieważ najważniejsze informacje można otrzymać od poprzedniego pracodawcy.

Inną metodą jest skorzystanie z portali internetowych, takich jak www.pomocedomowe.pl, na których można znaleźć oferty oraz recenzje pomocy domowych. Za pośrednictwem serwisu potencjalni pracodawcy mogą znaleźć doświadczone panie oferujące sprzątanie w Łodzi i innych miastach, a także ich okolicach. Za pomocą wyszukiwarki można określić wymagane kryteria, np. zakres obowiązków czy wymiar pracy. Są tam także informacje o tym, czy dana osoba opiekuje się zwierzętami. Najważniejsze kwestie znajdują się w zakładce dotyczącej referencji. To właśnie dzięki opiniom poprzednich pracodawców można mieć pewność, że wybrana pomoc domowa jest sprawdzona i godna zaufania. Po wybraniu konkretnych profili można nawiązać bezpośredni kontakt i zaprosić panie na rozmowę kwalifikacyjną.

Rozmowa z kandydatką – jak powinna wyglądać?

Przed zatrudnieniem pomocy domowej należy przeprowadzić rozmowy kwalifikacyjne z wybranymi kandydatkami. Zanim do tego dojdzie, trzeba przemyśleć oraz sprecyzować zakres prac, a najlepiej spisać wszystkie obowiązki na kartce. Określenie „sprzątanie” jest bardzo ogólne – należy zastanowić się przede wszystkim nad tym, jakie pomieszczenia, jak często i w jakim zakresie mają być sprzątane. Podobnie wygląda sprawa z praniem, prasowaniem, gotowaniem, dbaniem o domowe zwierzęta czy innymi obowiązkami. Dzięki dokładnemu określeniu zakresu obowiązków można w przyszłości uniknąć wielu nieporozumień.

Na kartce warto też zanotować wszelkie pytania, zwłaszcza jeśli obowiązków jest sporo lub wiążą się także z opieką nad dziećmi. Oczywiste jest to, że nie każda pani do sprzątania będzie w stanie odbierać dzieci z przedszkola czy przygotowywać obiady dla alergika. Podczas rozmowy należy zapytać m.in. o powód odejścia z poprzedniej pracy. Wymijające odpowiedzi powinny wzbudzić czujność. W przypadku, gdy pani ma zajmować się dziećmi, warto zwrócić uwagę na to, jak na nią reagują. Nie zaszkodzi zapytać o ulubione prace, a także czy konieczny jest zakup środków czystości, czy może zatrudniana osoba zakupi je sama, po czym przedstawi pracodawcy rachunki.