Prowadzenie własnej firmy nie jest łatwym zadaniem. Szczególnie, gdy jej kapitał nie jest zbyt duży i nie pozwala na pokrywanie wszystkich inwestycji z własnych środków.

W takiej sytuacji jedynym wyjściem jest znalezienie odpowiedniego sposobu finansowania firmy. Wśród rozwiązań, które mogą nam pomóc wymienić możemy między innymi coraz popularniejszy w naszym kraju faktoring. Czym jest i jakie są jego rodzaje? Sprawdźmy to.

Czym jest faktoring?

Faktoring to rodzaj finansowania, który polega na tym, że faktor (czyli firma lub spółka) wykupuje wierzytelności firmy, która poszukuje finansowania. W praktyce oznacza to wypłatę wynagrodzenia za wykonaną pracę, za którą nie rozliczył się jeszcze twój klient lub zapłatę faktur kontrahentów. Wówczas twoi klienci zobowiązani są do spłaty na rzecz faktora, ty zaś szybciej otrzymujesz pieniądze. W czasach gdy wiele faktur nie jest opłacanych w terminie jest to rozwiązanie, dzięki któremu możesz zachować płynność finansową.

Faktoring pełny – wysokie koszty, brak odpowiedzialności

Pierwszym rodzajem faktoringu jest faktoring pełny. W tym przypadku faktor wykupuje od ciebie wierzytelności, co skutkuje tym, że ponosi on wszelką odpowiedzialność za ewentualne problemy z ich odzyskaniem. Jeśli kontrahent okaże się nieuczciwy, twoja firma nie musi martwić się dochodzeniem należności. Należy to bowiem do obowiązków faktora. To rozwiązanie, które daje ci pełnię bezpieczeństwa. Niestety, jest dość kosztowne – faktor chce bowiem ubezpieczyć się na wypadek ewentualnych strat. Wymaga również dokładnego przedstawienia informacji zarówno o twojej firmie, jak i klientach. To dobre rozwiązanie dla firm, które chcą szybko się rozwijać lub dopiero zaczynają działalność.

Faktoring niepełny – gdy dobrze znasz swoich kontrahentów

Faktoring niepełny jest rozwiązaniem dla firm, które dobrze znają swoich klientów i wiedzą, że są oni wypłacalni. W tym przypadku bowiem faktor zobowiązuje się do wypłaty środków wynikających z twoich wierzytelności, jednakże nie ponosi odpowiedzialności w chwili, gdy długi wobec twojej firmy nie zostaną spłacone. W takiej sytuacji musisz zwrócić wpłacone ci środki i sam dochodzić zapłaty od klienta.

Faktoring mieszany

Ostatnim rodzajem faktoringu, z którego korzystać mogą polskie firmy, jest faktoring mieszany. Jak można się domyśleć, w tym przypadku mamy do czynienia z rozwiązaniem, które łączy w sobie cechy dwóch poprzednich rodzajów faktoringu. Mówiąc najprościej, w tym przypadku można skorzystać z przeniesienia niewypłacalności kontrahentów naszej firmy do pewnego stopnia. Dzięki temu chronimy się przed problemami spowodowanymi przez ewentualnych dłużników, ale jednocześnie nie obciążamy faktora całkowitym ryzykiem.

Podsumowując, faktoring to dobre rozwiązanie, które pozwala firmom zachować pełnię płynności finansowej i stawiać na swój rozwój. Jeśli więc jesteś przedsiębiorcą szukającym dobrych sposobów finansowania firmy – warto go rozważyć.