Porządny markowy ekspres do kawy może służyć na lata. Rytuał codziennego parzenia mógł Ci wejść już dobrze w nawyk, ale zdarzają się czasem niespodziewane wypadki. Jak radzić sobie w przypadku nagłej awarii sprzętu? Gdzie szukać przyczyny i którą opcję wybrać: próbować naprawić ekspres na własną rękę czy od razu oddać do serwisu?

Sygnały ostrzegawcze

Jeśli któraś z kontrolek na panelu ekspresu miga lub pokazuje się błąd, to znak, że należy czym prędzej działać! Przede wszystkim, trzeba pamiętać o tym, że każdy model sprzętu ma swoją specyfikę, dlatego też przyciski i całościowa obsługa mogą być zupełnie inne. Nigdy nie wyrzucaj instrukcji – to cenne źródło wiedzy, które często pomoże ustalić przyczynę i znaleźć rozwiązanie. Na pewno powinno się sprawdzić, czy wszystkie elementy składowe ekspresu są właściwie zamontowane, zamknięte i znajdują się w odpowiednim miejscu, (pojemnik na fusy, tacka), natomiast w przypadku zaparzacza warto go wyjąć i włożyć ponownie.

Ekspres w ogóle się nie włącza

Może wydać się to śmieszne, ale należy sprawdzić, czy w ogóle jest podłączony do prądu. Być może wina tkwi w kablu bądź wtyczce, dlatego upewnij się, że nie są uszkodzone. Częstym problemem jest również bezpiecznik termiczny na grzałce – musi działać właściwie i zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Niebezpieczeństwo dla ekspresu stanowi uszkodzona płytka, dlatego, za pomocą miernika wykrywamy, czy jest w niej napięcie, a elementy się nie spaliły.

Części zamienne

Jak to mówią: „Lepiej zapobiegać niż leczyć”. By przedłużyć żywotność ekspresu, powinno się dbać o niego każdego dnia. Części zamienne do ekspresów do kawy można, a nawet – powinno się co jakiś czas wymieniać. Wśród takich elementów są m.in.: dysze spieniające i wężyki do mleka, kratki i tacki ociekowe, zbiorniki na wodę, pojemniki na fusy, pokrywy na kawę, przedłużki do filtra ekspresu.

Naprawa ekspresu

O ile sama wymiana części zamiennych do ekspresu nie stanowi wielkiej filozofii, o tyle w przypadku poważniejszych awarii lepiej zdać się na specjalistów. Wówczas mamy większe prawdopodobieństwo, że sprzęt uda się uchronić przed wyrzuceniem, a dodatkowo, nie popsujemy go bardziej. Jednym z miejsc, w którym ratuje się uszkodzone kawowe sprzęty jest Klinika Ekspresów, która działa na zasadach door-to-door. Bez zbędnych formalności, dźwigania maszyny i jeżdżenia, skorzystasz z profesjonalnej usługi.

Oby jednak kłopotliwych sytuacji związanych z zepsutym ekspresem do kawy było jak najmniej!