Rozpocząłeś właśnie poszukiwanie idealnego ekspresu do kawy? Chciałbyś zakupić maszynę, która zadowoli każdego domownika i spełni ich oczekiwania? To nie jest wcale takie proste zadanie, a przed zakupem trzeba wziąć pod uwagę kilka aspektów. Między innymi ludzie dzielą się na tych, którzy od kawy wymagają silnego zastrzyku energii o poranku. Inni z kolei wolą mleczne desery, które pozwolą na chwilę relaksu. W zależności od potrzeb użytkowników ekspresu trzeba wybrać taki, który spełni je wszystkie. Aby kupić najlepszy ekspres do domu, przeczytaj poniższy artykuł. Dowiesz się z niego na co zwrócić uwagę podczas zakupu ekspresu do kawy.

Ekspresy do kawy proste w obsłudze

Profesjonalne ekspresy automatyczne jeszcze do niedawna stanowiły wyposażenie wyłącznie restauracji i kawiarni. Raczej nikt nie miał w swojej kuchni miejsca na gabarytową maszynę, która wydaje głośne dźwięki i trzeba o nią nieustannie dbać.

W dobie rozwoju technologicznego, ekspresy są już wielkości mikrofalówki, posiadają zautomatyzowane systemy czyszczące i nie trzeba większego wysiłku, by za pomocą telefonu zmieniać dowolne ustawienia. Dzięki temu ekspresy do kawy stają się nieodłącznym elementem domowego wyposażenia.

Ludzie pokochali prostotę i oszczędność czasu, co wiąże się z banalną obsługą ekspresów automatycznych i nie tylko. Posiadając profesjonalny sprzęt do przygotowania kawy w swojej kuchni można codziennie pijać włoskie espresso lub cappuccino.  

Rodzaje ekspresów do kawy

  • Ekspresy przelewowe – to niezwykle proste w obsłudze urządzenia. Idealnie sprawdzą się w domach, w których pija się głównie czarną kawę. Można oczywiście dolewać do niej mleko, jednak po własnoręcznym spienieniu go za pomocą specjalnego spieniacza. Zmieloną kawę należy wsypać do stosownego pojemnika, następnie nalewamy w odpowiednie miejsce wodę, uruchamiamy ekspres i gotowe! Nowoczesne ekspresy przelewowe mogą mieć także wbudowany młynek do kawy. Dzięki czemu można delektować się świeżo zmielonymi ziarnami, co znacznie poprawia smak kawy. Kawa ziarnista o wiele dłużej zachowuje także aromat.
  • Ekspresy kolbowe – jeżeli cenisz sobie tradycyjny sposób przygotowywania kawy, to ekspres idealny dla Ciebie. Jednak w ich przypadku nie wystarczy użyć przycisku, a trzeba ręcznie dobrać ilość zmielonych ziaren. W zamian za to można delektować się kawą o zdecydowanie bardziej intensywnym smaku, niż w przypadku ekspresu przelewowego.
  • Ekspresy ciśnieniowe automatyczne – to sprzęt przeznaczony dla osób, które docenią różnorodność. Innowacja, zaawansowana technologia i możliwość przygotowania rozmaitych kawowych napojów to coś, co cechuje ekspresy automatyczne. Będą także więcej kosztowały. Rekompensuje to jednak niezliczona liczba rodzajów kawy w przeróżnych smakach. W dodatku ich przygotowanie odbywa się za pomocą jednego kliknięcia! Ekspresy automatyczne posiadają także wbudowany młynek i spieniacz do mleka oraz system automatycznego czyszczenia i usuwania kamienia. Przygotowanie kawy staje się banalnie proste.
  • Ekspresy kapsułkowe – również dają możliwość przygotowania wszelkich kawowych napojów i deserów. W dodatku z pewnością nie nadszarpniesz swojego budżetu. Ekspres kapsułkowy kosztuje przeważnie około 100-200 złotych, jednak o wiele droższe są kapsułki. Trzeba je niestety regularnie dokupywać, aby móc korzystać z takiego ekspresu.

Jak ekspres do kawy wybrać?

W pierwszej kolejności zastanów się, jaką kawę piją Twoi domownicy. Następnie policz, ile kaw dziennie jest wypijanych. Jeżeli wypijacie jedną małą kawę o poranku, w zupełności wystarczy ekspres przelewowy. Jeżeli w Twoich domu często gościsz znajomych, rodzina jest dość liczna czy po prostu, pijecie sporo kawy – warto zainwestować trochę więcej pieniędzy i postawić na automatyczny ekspres do kawy.

źródło zdjęcia: freepik.com