Jesteś zawodowym rolnikiem, który od początku kariery idzie z duchem czasu? Nastał moment na wprowadzenie fotowoltaiki dla rolnictwa również na Twojej posiadłości. Jeśli interesuje Cię kwestia dotacji, które możesz otrzymać zarówno z funduszy krajowych, jak i unijnych, zapoznaj się z informacjami przedstawionymi w tym artykule.

Fotowoltaika dla rolnictwa – krajowe programy

Zacznijmy od możliwości, które rolnikom oferują krajowe instytucje. Na naszym rodzimym poletku warto zapoznać się przede wszystkim ze stosunkowo nowym programem Agroenergia, który wystartował w październiku 2021 roku. W dziedzinie fotowoltaiki dla rolnictwa w jego ramach można ubiegać się o bezzwrotne dotacje lub niskooprocentowane pożyczki. Fundusze na potrzeby programu udostępniane są przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. By stać się beneficjentem, należy oczywiście spełnić określone warunki. Jeśli zastanawiasz się, czy również Twoje gospodarstwo mogłoby skorzystać w tym przypadku, odwiedź stronę JB Energia – eksperci z tej firmy sprawdzą, czy kwalifikujesz się do udziału i pomogą Ci w uzyskaniu ewentualnego dofinansowania.

Fotowoltaika dla rolnictwa – wsparcie z UE

Oprócz programów narodowych warto zasięgnąć języka również na polu międzynarodowym. Kwestie ochrony środowiska naturalnego od dawna są bliskie włodarzom Unii Europejskiej. Polscy rolnicy mogą ubiegać się zatem o pomoc również z tytułu programów, prowadzonych przez Brukselę. I w tym przypadku możliwości są ogromne. Fotowoltaika dla rolnictwa to przyszłość tego sektora gospodarki. Już niedługo gospodarstwa korzystające z tradycyjnych metod pozyskiwania energii będą w mniejszości. Na krok w stronę ochrony naszej planety warto zdecydować się zatem właśnie teraz, gdy nadal istnieją liczne programy oferujące finansowe wsparcie.

JB Energia – pomoc w uzyskaniu dotacji

Jeszcze na jakiś czas przed podjęciem ostatecznej decyzji o instalacji paneli rolnikowi przyda się wsparcie profesjonalisty, który przeprowadzi go przez cały proces ubiegania się o dotacje. Wspomniana wcześniej firma JB Energia oferuje właśnie takie działania. Pomoc w uzyskaniu dofinansowania w tym przypadku wchodzi w zakres montażu fotowoltaiki. Warto z niej zatem skorzystać.

Inne oszczędności związane z fotowoltaiką dla rolnictwa

Co ciekawe, w przypadku rolników oszczędność na odnawialnych źródłach energii wcale nie kończy się wraz z pozyskaniem dotacji. Od tego momentu będą oni notować zyski związane nie tylko z generalnym obniżeniem kwoty widniejącej na cyklicznych rachunkach za pobór energii elektrycznej. Fotowoltaika dla rolnictwa to także szansa na odliczenie podatku VAT, który wliczony jest przecież w całkowity koszt instalacji paneli. To nadal nie wszystko w kwestii podatków! Jedna czwarta kosztów poniesionych z tytułu montażu fotowoltaiki stanowi ulgę inwestycyjną, którą można odliczać od podatku rolnego co roku, i to aż przez piętnaście lat! Trudno oprzeć się wrażeniu, że rolnicy mogą skorzystać na alternatywnych źródłach energii jak żadna inna grupa społeczna. Nie odbieraj sobie tej szansy!