OC – to temat bliski każdemu kierowcy. Polisa jest obowiązkowa, a ponadto stanowi ważne zabezpieczenie w razie wypadku lub stłuczki. M.in. z tego powodu należy dbać o to, by była zawsze aktualna. Z jakimi kosztami należy liczyć się w tym roku? Sprawdzamy!

Jak ustala się koszt ubezpieczenia?

Wśród wielu obowiązków spoczywających na właścicielach pojazdów, wykupienie OC jest jednym z ważniejszych. To podstawowa polisa, której posiadanie jest wymagane, a jej brak grozi wysokimi karami. Ich wysokość jest uzależniona od czasu opóźnienia w płatnościach. Na stronie https://www.mfind.pl/akademia/dla-kierowcow/ile-kosztuje-ubezpieczenie-oc/ znajdziesz zestawienie wartości kar, w zależności od rodzaju pojazdu mechanicznego i okresu bez uiszczonej składki. Mimo konsekwencji pieniężnych, część kierowców decyduje się ryzykować i jeździć bez ubezpieczenia. Dlaczego? Ze względu na koszty, jakie pociąga za sobą polisa. Te jednak wcale nie muszą być wysokie, jeśli tylko weźmie się pod uwagę przysługujące zniżki.

Co decyduje o cenie polisy? Wiele czynników. Wśród istotniejszych należy wymienić miejsce zamieszkania, wiek, markę i model auta, jego przebieg i pojemność silnika. Dlaczego takie dane interesują towarzystwa ubezpieczeniowe? Na podstawie tych informacji szacowane jest ryzyko uczestniczenia w stłuczce czy kolizji. Agencje uwzględniają statystyki wypadków w danym mieście, biorą pod uwagę doświadczenie kierowcy – wszystko po to, by możliwie jak najdokładniej przewidzieć udział w zdarzeniu drogowym.

Polisa OC 2021 – jakie są aktualne stawki?

Wiemy już, które czynniki brane są pod uwagę przy ustalaniu wysokości składki OC. Z jakimi wydatkami trzeba liczyć się w 2021 roku? Ceny wahają się od kilkuset do blisko 2000 zł. Dokładną cenę można poznać bez wychodzenia z domu, korzystając z tzw. kalkulatorów polisy. Po podaniu wskazanych danych otrzymuje się porównanie ofert z różnych towarzystw ubezpieczeniowych, dzięki czemu możliwe jest wybranie jak najatrakcyjniejszej opcji.

Najmniej za OC zapłaci kierowca w średnim wieku, który nie ma historii stłuczek, natomiast może pochwalić się zniżkami za bezszkodową jazdę. Niższe ceny oferowane są np. osoby pozostające w związku małżeńskim. Młodzi muszą liczyć się ze znacznie wyższymi kosztami – przede wszystkim dlatego, że na ogół nie przysługują im jeszcze zniżki. Ubezpieczalnie mają również w zwyczaju traktować młodych kierowców jako potencjalnie mniej doświadczonych, a zatem bardziej narażonych na kolizję drogową. Wysokość ubezpieczenia OC zależeć będzie także od tego, czy zdecydujemy się jedynie na podstawową polisę, a może dobierzemy jeszcze dodatkowy pakiet  ochrony (AC, NWW, Assistance).