Co oznacza dla Ciebie inteligentny budynek? Z pewnością kojarzysz go z industrialnym wystrojem i mnóstwem technologii w minimalistycznej wersji. Jednak to nie wszystko, bo całość skupia się na połączeniu tych wszystkich urządzeń w jeden system. Natomiast pozostaje pytanie, który z nich będzie najlepszy i czym warto się kierować.

Na czym polega inteligentny budynek? 

Inteligentny dom to projekt architektoniczny, którego zamysł skupia się na komforcie użytkowników, niskich kosztów eksploatacji i ekologicznych rozwiązaniach. Oprócz tego całość zamyka się w niezwykle designerskiej i nowoczesnej formie. Dzięki temu za pomocą jednego systemy zarządzasz oświetleniem, ogrzewaniem, klimatyzacją, monitoringiem i alarmem, zabezpieczeniami anty pożarowymi, a także obsługą urządzeń wideo i audio. Doskonałym przykładem praktyczności tego rozwiązania okazuje się samoistne dostosowanie temperatury wewnątrz pomieszczeń. Oprócz tego inteligentny budynek poprawia poczucie bezpieczeństwa, a to ze względu na czujniki wykrywające obecność intruza. Poza tym w razie rozprzestrzeniania się ognia, w całym budynku uruchomione zostaną zraszacze. W przypadku większych korporacji do systemu warto dołączyć opcję kontroli dostępu. Wówczas nie ma mowy, aby ktoś niepożądany wszedł do konkretnego pokoju i otrzymał tajną dokumentację. Poza tym technologia ta obejmuje nawet zamykanie okien w przypadku burzy, czy deszczu. Właśnie dzięki temu budynek jest chroniony pod każdym względem, a to spore udogodnienie dla pracującej na miejscu ewentualnej ochrony. Kompleksowy zestaw zawierający odpowiedni sterownik, czujniki, domofon i wiele innych gadżetów znajdziesz na stronie sklepu elektronicznego Zamel. Zwróć szczególną uwagę na szeroki wybór sprzętu na zewnątrz, który dodatkowo jest odporny na czynniki pogodowe. 

Najważniejsza są potrzeby użytkownika 

Przy wyborze odpowiedniego systemu niezbędne okazuje się przeanalizowanie swoich potrzeb. Wówczas warto zastanowić się nad tym, który system w rzeczywistości odpowiada wymogom budynku. Co więcej, istnieje opcja bezprzewodowa, którą zamontujesz wszędzie i przewodowa, czyli wersja na stałe. Nie bez znaczenia pozostaje kwestia jakości. Należy przy tym pamiętać, że wysoka cena nie zawsze idzie w parze z dobrym wykonaniem. Oczywiście konieczne okazuje się ustalenie budżetu, jaki możesz przeznaczyć na taką inwestycję. Inteligentny budynek to doskonała opcja dla wszystkich przedsiębiorców, którzy chcą usprawnić działanie swojej firmy. 

Mity o inteligentnych budynkach 

Istnieją 4 mity o inteligentnym domu, w które prawdopodobnie nie uwierzysz. Jednym z nich jest przekonanie o tym, że to technologia wyłącznie dla bogaczy. Wręcz przeciwnie, bo system został stworzony w taki sposób, aby koniecznie przynosić oszczędność w postaci mniejszych rachunków za zużycie energii, czy wody. Co więcej, taka inwestycja pozwala zbudować poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Natomiast ogromna dostępność do artykułów sprawia, że dzisiaj jest to rozwiązanie dostępne niemal dla każdego. Kolejną kwestią jest problem z obsługą. Niewiele osób jest świadoma tego, jak urządzenia wchodzące w skład systemu inteligentnego domu potrafią być intuicyjne. Poza tym ten model funkcjonowania budynków pozwala na zaoszczędzenie sporej ilości czasu, bo w wielu kwestiach decyduje za człowieka. Nie należy się również obawiać wyłączenia w przypadku awarii internetu, bo ta technologia jest w stanie sobie z tym poradzić. Wiele osób wahających się nad kupnem systemu zastanawia się nad sensownością tej inwestycji. W związku z tym koniecznie trzeba podkreślić fakt, że to rozwiązanie stworzone nie tylko dla budynków w stanie surowym, lecz także dla starszych mieszkań, których domownicy stawiają na komfort, bezpieczeństwo i oszczędność zarówno pieniędzy, jak i surowców. Inteligentne budynki pozwolą nam w przyszłości uzyskać mniejszą eksploatację planety, dlatego to niezwykle innowacyjna opcja, którą warto stale rozwijać.