Brak samochodu oznacza, że nie musisz martwić się wykupieniem ubezpieczenia, regularnym tankowaniem na stacjach i koniecznością szukania miejsca parkingowego. Z drugiej strony nie masz tej swobody poruszania się po mieście, jaką dysponują osoby zmotoryzowane. Sposobem na rozwiązanie obu problemów jest skorzystanie z usługi car sharingu. Warszawa jest jednym z miast, w których funkcjonuje ona z powodzeniem od dosyć dawna. Na czym polega?

Przykład ekonomii współdzielenia

Car sharing to w dosłownym tłumaczeniu z języka angielskiego dzielenie się samochodem. Jest przykładem ekonomii współdzielenia, polegającej na tym, że jednostki pożyczają sobie dobra bądź dzielą się lub wymieniają nimi, zamiast kupować je na własność.

Pod pojęciem „car sharing” należy rozumieć wynajmowanie auta w wymiarze krótkoterminowym – może to być np. jeden dzień czy tydzień. Można powiedzieć więc, że mamy tu do czynienia z wynajmem samochodów na określony czas. Jeśli chcemy na przykład pozyskać auto na minuty w Warszawie, warto zwrócić uwagę na ofertę Panek CS. To właśnie przykład car sharingu na naszym rodzimym podwórku. W podanym przykładzie chodzi o wynajmowanie samochodów w stolicy przy użyciu sieci danej firmy i aplikacji mobilnej dostępnej w sklepie Goole Play czy App Store.

Alternatywa dla własnego samochodu

Zamiast kupować samochód i ponosić wszelkie związane z tym koszty, można wynająć auto na minuty, dokonując jego rezerwacji na krótko przed tym, zanim wsiądziemy za kierownicę. Osoby korzystające z car sharingu płacą jedynie za czas przejazdu i za przejechane kilometry wybranym modelem pojazdu. Nie ciążą na nich żadne koszty związane z eksploatacją, np. z zakupami paliwa, ubezpieczeniem OC i AC auta, naprawami, przeglądami czy utrzymaniem go w czystości.

W zależności od operatora systemu car sharing zastosowane mogą być różne modele działania i rozliczania jazd. Model free-floating np. opiera się na tym, że samochody mogą być odbierane i pozostawiane w dowolnym, prawnie dozwolonym miejscu w mieście. Są też modele stacjonarne, gdzie samochód wypożyczony na minuty odstawia się wyłącznie do punktu ustalonego z operatorem.

https://panekcs.pl/