Właściwie wykonana izolacja akustyczna jest niezbędna nie tylko w każdym domu jednorodzinnym, lecz również w budynkach wielorodzinnych, mieszkaniach w bloku, a nawet w obiektach usługowych. Jej odpowiednie zaprojektowanie i dopasowanie do poziomu hałasu panującego w bezpośredniej okolicy danego budynku jest kluczowe dla zapewnienia dobrego samopoczucia mieszkańcom. Z czego wykonać izolację?

Najlepsze materiały do wykonania izolacji akustycznej budynku – wełna mineralna czy styropian?

Jak dowiedzieć się można ze strony internetowej Knauf Insulation, najlepsze materiały do wykonania izolacji akustycznej to wcale nie styropian, lecz wełna mineralna, szklana lub drzewna. Dlaczego więc nadal to styropian należy do najpopularniejszych i najczęściej wykorzystywanych materiałów termoizolacyjnych? Czy warto zastąpić go nowocześniejszymi odpowiednikami? 

Styropian

Popularność tego materiału wynika przede wszystkim z jego lekkości, która przekłada się bezpośrednio na łatwość montażu. Aby osiągnąć zadowalające efekty, jeśli chodzi o ocieplenie, zwykle konieczne jest wykorzystanie przynajmniej 10-centymetrowej warstwy styropianu, co sprawia, że używany jest on niemal wyłącznie do ocieplenia od zewnątrz. Złudne wrażenie, że tak gruba warstwa ochrony z pewnością zagwarantuje również wygłuszenie dochodzących z dworu dźwięków powietrznych i uderzeniowych sprawia, że termoizolację tego typu rzadko łączy się z dodatkową ochroną przeciwhałasową, co niestety jest poważnym błędem. Izolacyjność akustyczna styropianu jest bowiem dość niska i rzadko przekracza Rw=25 dB. Oznacza to, że jako ochronę przed hałasem z zewnątrz można sprawdza się on wyłącznie w okolicy, w której stopień natężenia hałasu nie przekroczy maksymalnie 60 dB, podczas gdy standardowy ruch uliczny wytwarza hałas o natężeniu około 80-90 dB.

Wełna mineralna, szklana i drzewna

Znacznie lepszymi parametrami akustycznymi charakteryzują się materiały takie jak wełna różnego typu, a więc wełna mineralna, szklana lub drzewna. W zależności od rodzaju sprawdzą się one zarówno w roli ochrony przed dźwiękami dochodzącymi z zewnątrz, jak i w wyciszaniu hałasu pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami wewnątrz domu czy mieszkania – do osiągnięcia optymalnych rezultatów wystarczy bowiem zastosowanie zaledwie kilkucentymetrowej warstwy izolacji, dzięki czemu można bez obaw o utratę powierzchni użytkowej montować je także przy ścianach wewnętrznych lub od wewnętrznej strony ścian zewnętrznych. To drugie rozwiązanie jest szczególnie polecane w przypadku, gdy chcesz wyciszyć wnętrze budynku o zabytkowej lub ozdobnej fasadzie.