Jeżeli podjąłeś już decyzje o kupnie ekspresu do kawy, warto przed wyborem rozważyć dostępne opcje. Ekspres do kawy będzie służył każdego dnia, więc koniecznie sprawdź wszystkie dostępne warianty. Umożliwi to podjęcie słusznej i właściwej decyzji. W dzisiejszym artykule opiszemy jak działa ekspres przelewowy. W tekście zawarto również wskazówki i porady odnośnie pielęgnacji i konserwacji urządzenia.

Co to jest ekspres przelewowy?

Ten typ sprzętu do zaparzania kawy jest w dzisiejszych czasach mocno niedoceniany. Niejednego może zadziwić swoją poręcznością i łatwością w obsłudze. Ekspres przelewowy do kawy jest urządzeniem, dzięki któremu przygotujesz dużą ilość kawy w ciągu jednego procesu zaparzania. Jak sama nazwa wskazuje, automatycznie przelewa gorącą wodę przez ziarna zmielonej kawy. Filtry (najczęściej papierowe lub metalowe) blokują przedostawanie się fusów, dzięki czemu w filiżance możemy cieszyć się czarnym i aromatycznym płynem.

Ekspresy przelewowe cieszyły się największą popularnością w Polsce w latach 90. jednak wraz z pojawieniem się na rynku ekspresów automatycznych ciśnieniowych, odeszły w zapomnienie. Ludzie zapragnęli w swoich domach ekspres, który przyrządzi włoskie espresso czy cappuccino. Zamiast na ilość zaczęto stawiać na jakość, dlatego dzisiejsze najnowocześniejsze ekspresy przelewowe dają gwarancję wysokiej jakości kawy.

Jak zaparzyć kawę w ekspresie przelewowym?

Zaparzenie kawy w ekspresie przelewowym jest bardzo proste. Tego typu sprzęt składa się z:

 • papierowego lub metalowego filtra,
 • pojemnika na kawę, (obrotowy, podwieszany lub wysuwany),
 • zbiornika na wodę,
 • dzbanka,
 • płyty grzewczej.

Jak zaparzyć kawę w ekspresie przelewowym?

 1. Włóż filtr do pojemnika na kawę i wsyp świeżo zmielone ziarna.
 2. Wlej wodę do zbiornika.
 3. Uruchom ekspres.
 4. Woda wleje się do filtra z kawą i stworzy napar.
 5. Kawa zbierze się w dzbanku ustawionym pod filtrem.
 6. Wyciągnij dzbanek i ciesz się ulubioną kawą!

Jak dbać o przelewowy ekspres do kawy?

Pamiętaj, aby przed rozpoczęciem czyszczenia odłączyć urządzenie od źródła zasilania. Aby usunąć kamień z urządzenia należy użyć odpowiedniego środka, dostępnego w większości marketów. Wszystkie zdejmowane elementy w ekspresie można śmiało umyć pod bieżącą wodą lub w zmywarce. Całego urządzenia nie umieszczamy w wodzie! Obudowę wystarczy umyć wilgotną szmatką z odrobiną środka czyszczącego. Jeżeli jednak obawiasz się o to, czy prawidłowy wykonasz proces pielęgnacji i konserwacji, polecam czyszczenie ekspresu do kawy Klinika Ekspresów.

Czy warto kupić ekspres przelewowy?

Jeżeli zastanawiasz się, czy kupno tego urządzenia to dobry wybór, musisz zastanowić się jakie są Twoje potrzeby. Jeżeli domownicy preferują czarną kawę, to ekspres przelewowy w zupełności spełni wasze potrzeby. W przypadku zamiłowania do wszelkich kaw mlecznych, lepiej zaopatrzyć się w bardziej zaawansowany sprzęt.

źródło zdjęcia: freepik.com