Lombard to instytucja finansowa, która udziela pożyczek w gotówce pod zastaw. Do zalet tego rodzaju pożyczek należą między innymi – błyskawiczne formalności – nawet rzędu kilku minut, brak pozytywnej opinii o tak zwanej zdolności kredytowej, wypłata środków od ręki, możliwość sprzedaży przedmiotu zastawu w razie problemów ze spłatą pożyczki (a więc nie prowadzi do nakręcenia spirali kredytowej). Wadą jest nieco wyższa cena usługi niż w w przypadku kredytu bankowego, a także stosunkowo niska wycena zastawu, która musi umożliwić jego szybką sprzedaż. Lombard często jest jedynym wyjściem pozwalającym na błyskawiczne pozyskanie gotówki i uratowanie płynności finansowej zarówno dla przedsiębiorców jak i dla osób nie prowadzących działalności gospodarczej.

Czy lombard jest bezpieczny?

Instytucja lombardu liczy sobie już kilkaset lat, jednak nie zawsze cieszy się dobrą opinią. Często kojarzona jest z czymś „podejrzanym” i nie do końca uczciwym. Nazwą tą posługują się często osoby działające niezgodnie z prawem. Dlatego decydując się na pożyczkę najlepiej wybrać lombard profesjonalny, prowadzący zarejestrowaną działalność i działający zgodnie z przepisami prawa. Takim lombardem jest firma Artar.eu. Działanie lombardu określa ustawa o kredycie konsumenckim z dnia 12.05.2011 (Dz.U. z 2016r., poz.1528, ze zm.) , a także ustawa zapobiegająca pobieraniu zbyt wysokiej prowizji zwana „antylichwiarską” z 11 marca 2016 roku. Artar.eu działa pod nadzorem Narodowego Banku Polskiego i Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Każdy przedmiot zastawiany w lombardzie artar.eu jest rzetelnie wyceniany, a pożyczka udzielana jest na podstawie umowy jasno określającej zasady jej przyznania i zwrotu.

Co można zastawić w lombardzie?

Lombard przyjmuje wszelkie przedmioty, które spełniają następujące warunki – posiadają udokumentowane pochodzenie (nie pochodzą np. z kradzieży), nadają się do przechowywania w magazynach lombardu i są łatwe do zbycia na rynku. Zastawem mogą byc na przykład – pojazdy mechaniczne (samochody, rowery, motocykle), sprzęt komputerowy i audiowizualny, aparaty fotograficzne, sprzęt AGD, biżuteria, dzieła sztuki, sprzęt budowlany, maszyny i urządzenia, telefony, metale szlachetne w każdej postaci, kamienie szlachetne. Wszystkie te przedmioty najpierw podlegają wycenie – w artar.eu jest to usługa bezpłatna, następnie potencjalny klient otrzymuje ofertę pożyczki. Po podpisaniu umowy od ręki wypłacana jest gotówka. Przedmioty zastawu przez okres pożyczki przechowywane są przez lombard w profesjonalnie zabezpieczonym i ubezpieczonym magazynie.