Zdrowy i piękny uśmiech to cel każdego z nas. Niestety nie zawsze możemy cieszyć się nim w naturalny sposób.

Zdrowy i piękny uśmiech to cel każdego z nas. Niestety nie zawsze możemy cieszyć się nim w naturalny sposób. Dla tych, którzy nie posiadają naturalnie prostych zębów, obecna medycyna przygotowała szereg działań, które mogą w tym pomóc. Jak leczyć wady zgryzu i czy w każdym wieku można wyleczyć krzywe zęby? Zapraszamy do artykułu.

Przyczyny wad zgryzu

Istnieją dwa główne powody, przez które powstają wady zgryzu. Są to:

  • Przyczyny wewnętrzne – na przykład dziedziczenie, czy powstałe we wczesnych chwilach życia np. choroby, które przebyła matka w czasie ciąży.
  • Przyczyny zewnętrzne – różnego rodzaju uciski wewnątrzmaciczne, urazy przebyte w czasie ciąży lub porodu, ale także złe nawyki i wady miękkich tkanek ustnych.

To, co zwiększa ryzyko, że wady zgryzu powstaną to często oddychanie przez usta, zgrzytanie zębami, ssanie warg i policzków. Jednak do powodów należą także ssanie przez dziecko złego typu smoczka, kciuka lub nałogowe gryzienie różnych przedmiotów (np. długopisów).

Wady zgryzu – rodzaje, leczenie

Najczęściej spotykane wady zgryzu to zgryz otwarty, krzyżowy, głęboki, przodozgryz, stłoczenia i zęby odseparowane. Możliwości leczenia są duże w zależności od konkretnego przypadku. Kompleksowe leczenie wad zawiera szlifowanie zębów, leczenie specjalną szpatułką, procą bródkową i przedsionkową. Także ćwiczenia mięśni twarzy, usuwanie zębów, reedukacje żucia i oddychania. Jednak do najbardziej popularnych i najczęściej spotykanych należy leczenie aparatami ortodontycznymi.

Czym grozi brak leczenia wad zgryzu?

Do najczęstszych problemów wynikających z braku leczenia należy próchnica, nieestetyczny wygląd twarzy, problemy z gryzieniem, nadmiernie napinanie mięśni twarzy a także stłoczenia przyzębia. Leczenie wad zgryzu jest proste i stuprocentowo bezpieczne – wystarczy udać się do specjalisty. Odpowiedni gabinet stomatologiczny znajdziemy bez problemu w internecie wpisując na przykład: Aparaty ortodontyczne Kraków.

Warto pamiętać, iż leczenie zębów może odbywać się w każdym wieku. Jednak jeśli chcemy pozbyć się  wady u dziecka – warto udać się do specjalistycznego gabinetu dziecięcego. Taki też łatwo znaleźć – wystarczy wpisać dentysta dziecięcy Kraków lub dentysta Kraków.