Dobrej jakości dźwięk podczas oglądania ulubionego programu czy ciekawego filmu jest absolutną podstawą dla satysfakcjonujących doznań podczas seansu. Chociaż podłączenie głośników do telewizora może wydawać się oczywiste, warto dowiedzieć się jak zrobić to w prawidłowy sposób – unikając tym samym niepotrzebnej frustracji i ewentualnych problemów, które mogłyby wpłynąć negatywnie na samopoczucie, czy nawet dobrostan domowego sprzętu. Czy istnieje kilka sposobów na podłączenie sprzętu audio do telewizora? Okazuje się, że tak – a rozwiązania te dodatkowo wpływają na komfort z korzystania z tych produktów.

W jaki sposób można podłączyć głośnik do telewizora?

Jest kilka możliwości na podłączenie głośników do swojego domowego telewizora. Nie każdy sprzęt będzie miał wszystkie z wymienionych opcji. Nie każdy sposób będzie także charakteryzował się taką samą jakością dźwięku, chociaż w tym miejscu oczywistym jest fakt, że zależy to przede wszystkim od jakości i parametrów danego sprzętu, a nie jedynie samego połączenia. 

Głośnik można podłączyć za pomocą:

  • kabla HDMI
  • Bluetooth
  • wejścia cinch lub jack
  • złącza optycznego

Najpopularniejsze obecnie sposoby podłączenia głośników do telewizora to podłączenie kabla HDMI oraz łączenie bezprzewodowe. Połączenia analogowe nie są już tak popularnym rozwiązaniem, jak kiedyś, jednak nie wykluczają one sprawnego połączenia z telewizorem. Przede wszystkim należy zapoznać się z parametrami własnego sprzętu – telewizora oraz głośników, aby ustalić jaki dodatkowy sprzęt może okazać się potrzebny. 

Jak prawidłowo podłączyć głośniki do telewizora?

Kabel HDMI – na co zwrócić uwagę?

Warto wybrać wysokiej jakości kabel HDMI, zwracając uwagę na to, aby zachodziła kompatybilność pomiędzy HDMI telewizora, kabla i głośników. Poszczególne kable różnią się między sobą także długością i osłoną. Korzystnie jest wybrać taką długość, jaka spełnia oczekiwania użytkownika, a także wersję w której przewodniki pokryte są warstwą cyny, która chroni je przed utlenianiem i nadmierną eksploatacją. Następnie należy połączyć gniazdo telewizora z portem głośnika za pomocą wymienionego kabla. 

Analogowe wejścia – cinch, jack i inne

Obecnie nie każdy telewizor oraz głośnik posiada możliwość podłączenia za pomocą wejść analogowych, takich jak jacki czy cinche. Sprytnym rozwiązaniem może okazać się zainwestowanie w odpowiednią przejściówkę, jeśli nie ma innej opcji i głośnik posiada port np. wyłącznie na cinche. 

Połączenie bezprzewodowe – głośniki Bluetooth

Częstym rozwiązaniem jest wykorzystanie połączenia bezprzewodowego. Jest to wygodna możliwość, która nie wymaga podłączenia dodatkowych przewodów. Dla wielu osób głośnik na Bluetooth to poręczny sprzęt – przede wszystkim mobilny, stąd decyzja, aby pełnił rolę nagłośnienia również w domu. Pojawiają się opinie, że takie połączenie prowadzi do uzyskania słabszej jakości dźwięku – to może być prawda, jednak przede wszystkim zależy to od jakości i gatunku sprzętu audio. W wielu przypadkach jakość jest mimo wszystko bardzo zadowalająca dla użytkowników. 

Parowanie sprzętu należy przeprowadzić, uruchamiając Bluetooth zarówno w telewizorze, jak i na głośniku. Po wzajemnym odnalezieniu się urządzeń, takie połączenie zostanie zapisane i w przyszłości parowanie można przeprowadzić jeszcze szybciej. 

Złącze optyczne

Połączenie głośników do telewizora za pomocą kabla optycznego działa na podobnej zasadzie, co wykorzystanie kabla HDMI. Specjalny kabel optyczny zapewnia przepływ dźwięku w trybie 5.1. Ten sposób połączenia ustępuje nieco złączu HDMI, które przesyła dźwięk przestrzenny w trybie 7.1. Technika jest jednak podobna: należy umieścić wtyczki w odpowiednich portach obu urządzeń, po uprzednim rozeznaniu, który rodzaj połączenia jest wymagany.