Psy wymagają odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych, dlatego warto od początku przyzwyczajać je do czesania, przycinania pazurów itp. Pierwsza wizyta u groomera nie musi być dla szczeniaka stresującym przeżyciem, jeśli właściwie przygotujemy czworonoga do przeprowadzanych przez fryzjera zabiegów.

Dbaj o swojego psa

Szczeniaka należy od początku oswajać z kąpaniem, czesaniem oraz obcinaniem pazurów. Jeśli pies jest lekko przestraszony albo niepewny, warto zwracać się do niego przy użyciu miłych, czułych słów. Nie należy krzyczeć na czworonoga. Takie zachowanie tylko zwiększyć u niego poczucie dyskomfortu. W większości przypadków młode psy traktują zabiegi pielęgnacyjne jako przyjemną zabawę. Jeśli będziesz od małego przyzwyczajać czworonoga do kąpieli, czesania itd. wówczas ułatwisz mu pozbycie się lęku. Warto również pomyśleć o zakupie odpowiednich akcesoriów do pielęgnacji. Przydatne z pewnością będą nożyczki oraz dobra szczotka.

Strach przed nieznanym

Przed pierwszym profesjonalnym zabiegiem możesz umówić się na spotkanie z groomerem. Fryzjer będzie miał okazję zdobyć zaufanie czworonoga, a szczeniak oswoi się z nowym miejscem. Jeśli Twój pies jest lękliwy, możesz to zrobić, gdy w salonie nie będzie innych zwierząt. Szczeniak przełamie dzięki temu swój lęk przed nieznanym. Upewnij się również, iż fryzjer ma odpowiednie podejście do zwierząt. Możesz poczytać wcześniej opinie innych właścicieli zwierząt na temat świadczonych usług. Upewnij się również, iż fryzjer korzysta z profesjonalnych narzędzi, które można kupić m.in. za pośrednictwem strony internetowej https://sklep.germapol.pl/pl/maszynki-dla-psow-i-kotow.html.

Oswojenie psa

Na samym początku warto poprosić groomera, by ograniczył się do podstawowych zabiegów. Kompleksowa usługa może być zbyt stresująca dla szczeniaka. Prosty zabieg nie zajmie natomiast zbyt dużo czasu. Pamiętaj również, by w czasie całej wizyty być przy swoim czworonogu. Jeśli Twój pies pozna groomera i nabierze do niego zaufania, wówczas spokojnie możesz zostawić pupila pod jego opieką.

Zabiegi pielęgnacyjne nie muszą być dla szczeniaka stresujące. Trzeba jednak odpowiednio przygotować swojego pupila do wizyty u groomera. Najważniejszy jest komfort psa i poczucie bezpieczeństwa. Warto również pamiętać, że zabiegi pielęgnacyjne należy wykonywać regularnie, nawet w okresie zimowym.