Zalanie telefonu stanowi jedną z najczęstszych przyczyn awarii tego urządzenia. Pomimo najwyższych starań producentów w próbach produkowania całkowicie wodoszczelnych telefonów nie ma gwarancji, że woda nie dostanie się do wnętrza telefonu.

Zalanie telefonu stanowi jedną z najczęstszych przyczyn awarii tego urządzenia. Pomimo najwyższych starań producentów w próbach produkowania całkowicie wodoszczelnych telefonów nie ma gwarancji, że woda nie dostanie się do wnętrza telefonu. Wyjazdy nad morze, pływanie żaglówką po jeziorze lub wędkowanie to jedne z nielicznych sytuacji, w których nasz telefon narażony jest na przypadkowe wpadnięcie do wody. Zdarza się także, że zbyt szybko odkręcimy mocno gazowany napój lub wylejemy na telefon kubek dopiero co zaparzonej kawy. W razie zalania należy postępować szybko i według określonych zasad. Woda bardzo szybko dostaje się do wnętrza telefonu poprzez głośnik, przyciski na obudowie lub gniazdo ładowania wywołując ogromne szkody w elektronice. 

Jak wysuszyć telefon po zalaniu?

Pierwszym bardzo ważnym krokiem jest wyłączenie telefonu i nie uruchamianie go. Telefony z jabłkiem posiadają obudowę typu unibody, która uniemożliwia samodzielne wyciągnięcie baterii. Wobec tego wyłączenie telefonu powinno nastąpić poprzez przytrzymanie przycisku na obudowie – działanie to szybko zminimalizuje ryzyko zwarcia i powstania dużych szkód we wnętrzu urządzenia, co może znacznie obniżyć koszty naprawy. 

Kolejnym korkiem jest umieszczenie urządzenia w ciepłym i przewiewnym miejscu i poszukanie profesjonalnego serwisu, który otworzy urządzenie, oszacuje powstałe szkody oraz wyczyści pozostałości po wodzie, coli, kawie lub innej cieczy. Niestety w tym przypadku nie można liczyć na darmową naprawę u producenta – zalanie telefonu nie jest objęte gwarancją. W tym miejscu należy wspomnieć, by pod żadnym pozorem nie próbować samodzielnie wysuszyć urządzenia. Woda, która dostała się do wnętrza telefonu nie ma szans na skuteczne odparowanie. Zatem ryż należy schować z powrotem do szafki, a suszarki do włosów używać tylko zgodnie z jej przeznaczeniem.

Przekaż telefon specjalistom

Po oddaniu iPhone do naprawy, serwisanci dokonają precyzyjnej analizy stanu urządzenia i oszacują kwotę naprawy. W przypadku mocno zalanych telefonów słoną cieczą, colą lub kawą naprawa kwota naprawy może być większa. Wszystko zależy od powstałych szkód i stanu wnętrza uszkodzenia. Nie ma zatem jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o cenę zalania telefonu. Przykładowo we Wrocławskim serwisie https://naprawiphona.pl specjaliści wyceniają swoją pracę dopiero po otwarciu urządzenia. „Po dokonaniu oględzin urządzenia dokonujemy dokładnego suszenia, czyszczenia oraz wymian wszystkich uszkodzonych podzespołów, które uległy zniszczeniu w wyniku korozji bądź zwarcia.” Tylko w pełni profesjonalne wysuszenie urządzenia, wymiana zniszczonych podzespołów i usunięcie korozji może w pełni przywrócić go do życia i pozwoli ponownie cieszyć się sprawnym urządzeniem.