Zaaranżowanie jadalni w salonie jest bardzo praktyczne i często spotkane – nawet w małych pomieszczeniach można urządzić bardzo przyjemną, funkcjonalną przestrzeń do wspólnego spożywania posiłków oraz spędzania czasu przy stole. Mamy garść porad, dzięki którym będzie to dziecinnie proste.

Jaki stół do jadalni w małym salonie?

Nie ulega wątpliwości, że stół powinien znaleźć się w każdym domu, ciekawe propozycje znajdziesz na Meblobranie, gdzie w ofercie znajduje się mnóstwo modeli o różnorodnych rozmiarach i kształtach. Wybór nie będzie jednak trudny. Na co zwrócić uwagę? Kluczowy jest jego kształt. Bardzo dobrym rozwiązaniem do jadalni w małym salonie jest okrągły stół, przy którym wszyscy rozmówcy będą zwróceni do siebie twarzami. Pozwala także na maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Rozwiązaniem często stosowanym w małych kącikach jadalnych jest również wstawienie kwadratowego lub prostokątnego stołu pod ściną, jednak należy pamiętać, że rozwiązanie to sprawia, że jego powierzchnia nie jest w pełni wykorzystana. Lepszym pomysłem będzie model rozkładany, który na co dzień nie będzie zajmować dużo miejsca, ale w razie potrzeby pomieści więcej osób. W małych pomieszczeniach zazwyczaj brakuje miejsc do przechowywania – świetnym pomysłem będzie stół z szuflami. Osoby, które chcą mieć prostokątny lub kwadratowy stół w jadalni w kawalerce, mogą także wybrać przyścienny, składany stolik.

W aspekcie krzeseł warto zadbać, aby był wygodne, ale niezbyt rozłożyste. Najlepiej, aby dało się je wsunąć całkowicie pod stół, gdy nie są używane – modele z wysokimi podłokietnikami nie są dobrym rozwiązaniem do jadalni zaaranżowanej w małym salonie, ponieważ zajmują zbyt wiele miejsca. Dobrym pomysłem będą lekkie, ażurowe krzesła, które nie przytłoczą wnętrza.

Często stosowanym pomysłem jest zaaranżowanie jadalni pomiędzy kuchnią a strefą wypoczynkową w salonie – dzięki temu we wnętrzu łatwiej będzie ustawić także kanapę oraz mały stolik kawowy, a także inne niezbędne w pokoju dziennym meble.

Kolory do małego salonu ze stołem

Uważa się, że kolorami mebli, które najlepiej sprawdzą się do małego salonu z kącikiem jadalnym, są jasne barwy. Można wybrać nie tylko białe modele, ale i te z drewna – buku, dębu, klonu, brzozy czy sosny. Dobrym wyborem będą meble lakierowane. Ponadto zastanawiając się nad kolorem ścian, warto brać pod uwagę biel, ale i pastelowe kolory. Aby ożywić wnętrze, jedną ze ścian (węższą) pomalować można na intensywny, kontrastowy kolor lub przykleić na nią tapetę. Podczas malowania warto pomalować sufit jaśniejszym odcieniem niż ściany. Należy także postawić na jasne podłogi – panele, parkiet, kafelki czy wykładzinę.

Czy tylko stół optycznie powiększy wnętrze?

Wybierając stół do jadalni w małym salonie, bardzo dobrym pomysłem jest zdecydowanie się na model ze szklanym blatem. Nie jest on aż tak „toporny” jak modele z drewnianą czy kamienną powierzchnią. Ponadto ciekawym rozwiązaniem będzie zaaranżowanie w pomieszczeniu dużych, prostych luster np. nad stołem. Idealnie sprawdzą się te bez obramowania. Wspominane wcześniej odrębne strefy również mają wpływ na optyczne powiększenie pomieszczenia. Specjaliści zalecają, aby w małych salonach z jadalnią zrezygnować z masywnego górnego żyrandola, dużo lepiej sprawdzą się punktowe lampy. Warto także unikać zasłon oraz masywnych mebli stojących bezpośrednio na ziemi – kanapa czy regały powinny mieć nóżki.