Współczesne amplitunery łączą w sobie funkcjonalność wzmacniacza elektroakustycznego razem z wieloma innymi funkcjami takimi jak odbieranie sygnału radiowego, odtwarzanie muzyki przez Bluetooth lub interfejs sieciowy WiFi. Domowy amplituner można połączyć z telewizorem, komputerem, odtwarzaczem DVD, Blu-ray, konsolami do gier, smartfonami czy radiem. Z racji, że na rynku występuje wiele rodzajów amplitunerów, przy wyborze należy być świadomym kilku zasadniczych kwestii. Pozwoli to uchronić Cię jako kupującego przed wyborem niewłaściwego bądź niekompatybilnego urządzenia.

Jak wybrać amplituner do domu i mieszkania? Na co zwrócić uwagę?

Na rynku możemy znaleźć wiele rodzajów i modeli amplitunerów. Jedne z nich charakteryzują się lepszą jakością, inne gorszą. Zwykle jednak cechują się one wszechstronnością, co oznacza, że możemy korzystać z nich na wiele sposobów. Nie oznacza to jednak, że w przypadku każdej funkcji jakość dźwięku będzie tak samo dobra. Jeśli szukasz amplitunera, to znaczy, ze pewnie już masz dla niego konkretne przeznaczenie. Czym warto się kierować, by wybrać najlepszy amplituner do swojego domu lub mieszkania?

Potrzeby

Nie każdy będzie uważał ten sam amplituner za najlepszy. Jedne modele lepiej sprawdzają się jako element kina domowego, inne to świetne dopełnienie jakości dźwięku przy słuchaniu muzyki, a jeszcze inne to modele typowo przeznaczone do gier na konsole. Jeśli wydaje ci się, że wybór amplitunera jest trudny, a same funkcje skomplikowane, warto poszukać poradników w internecie. Świetny ranking i praktyczne porady przy wyborze amplitunera znajdziesz w artykule portalu Homelook.pl: Jaki amplituner stereo i do kina domowego wybrać? Ranking.

Rodzaj sprzętu stereo

Amplituner i sprzęt stereo powinny być względem siebie kompatybilne. Takie urządzenia zapewnią najlepszą możliwą jakość dźwięku i nie narażą cię na zbyt duże koszty przy braku możliwości pełnego wykorzystania funkcji sprzętu. Zanim wybierzesz amplituner, sprawdź, które modele najlepiej sprawdzą się przy głośnikach 5.1, 7.1 czy jeszcze innym modelu, jaki posiadasz lub planujesz kupić.

Moc

Moc amplitunera przekłada się nie tylko na głośność dźwięku, ale też jego jakość i funkcjonowanie głośników. Informacje o tym parametrze znajdziesz pod hasłem „moc znamionowa”. Oznacza on, jaką maksymalną moc urządzenie może wygenerować w gniazdach wyjściowych. Warto dopasować ten parametr pod konkretne kolumny, a także wielkość pomieszczenia, w jakim sprzęt ma być używany. Do małego mieszkania nie ma sensu kupować bardzo drogiego sprzętu o ogromnej mocy.

Rodzaj – przewodowy/bezprzewodowy/multiroom

Producenci często zachęcają klientów do zakupu, reklamując swoje urządzenia jako te, które posiadają wiele nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Niestety, nie wszystkie sprawdzają się jednakowo dobrze. Pomimo że zastosowanie technologii bluetooth wydaje się dość kuszące, w praktyce może okazać się, że zasięg sprzętu jest niewystarczająco daleki do dużego domu, a sama jakość dźwięku jest w związku z tym niższa. Mimo że jest to przydatna funkcja przy łączeniu z amplitunerem smartfona czy laptopa, samo połączenie głośników warto zachować w tradycyjnej formie przewodowej.

Impedancja

Impedancja amplitunera musi być zgodna z impedancją kolumn. Oczywiście można połączyć ze sobą sprzęty o różnej impedancji, czyli amplituner o niskiej impedancji z kolumnami o wyższym parametrze, jednak najprawdopodobniej nie uzyskamy wówczas wystarczająco dobrego efektu. Nie powinno się jednak stosować połączenia odwrotnego – mocniejszy amplituner i słabsze głośniki. W tym przypadku podczas głośnego słuchania muzyki może dojść do uszkodzenia sprzętu.

Cena

Ceny amplitunerów są naprawdę bardzo różne i często zależy to od jakości, jaką dany model prezentuje. Wahają się one od kilkuset do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Warto więc przed wyborem dokładnie określić budżet, jaki zamierzamy przeznaczyć na zakup amplitunera i sprawdzić, jaki konkretny model jest najlepszy w tym przedziale cenowym.

Dlaczego amplituner to ważny element domowego sprzętu audio?

Amplituner to kluczowe urządzenie do uzyskania wyśmienitej jakości dźwięku w swoim domu. To waśnie on odpowiada za połączenie wszystkich urządzeń generujących i odbierających sygnały dźwiękowe, pozwala na obróbkę dźwięku i ustawienie według preferencji użytkownika. Dobrej jakości amplituner pozwoli więc na uzyskanie najlepszych możliwych parametrów przy pomocy posiadanego sprzętu. Tego rodzaju urządzenie jest wręcz niezbędne dla wszystkich fanów muzyki czy domowego kina.

Podsumowanie

Amplituner nie jest urządzeniem tanim. Wiele osób po prostu rezygnuje z jego zakupu, uważając go za zbędny wydatek. Jednak jeśli już raz poznasz zalety, jakie ma wykorzystanie amplitunera w domowym kinie lub sprzęcie muzycznym, wszystkie późniejsze wrażenia dźwiękowe mogą wydawać się kiepskiej jakości. Aby wybrać dobry amplituner, warto poznać specyfikację tego sprzętu, możliwości danego modelu oraz najlepsze parametry, jakimi amplituner powinien się charakteryzować.  Dobrej jakości sprzęt wcale nie musi kosztować wielu tysięcy, a znacząco wpłynie na jakość dźwięku w Twoim domu.