Wielu osobom kompresor kojarzy się tylko i wyłącznie z elektryczną pompką, za pomocą której nabijemy powietrzem opony samochodu, roweru, czy basen ogrodowy. Trzeba jednak wiedzieć, że pompowanie, to nie jedyne zastosowanie takiego narzędzia! Sprężonym powietrzem zasila się również wiele narzędzi pneumatycznych, które w naszym warsztacie wykorzystamy m.in. do napraw, malowania, sprzątania itd. Jak wybrać kompresor do warsztatu, który dobrze sprawdzi się we wszystkich tych zadaniach? Właśnie na to pytanie odpowiemy w dzisiejszym artykule!

Zastosowanie sprężarek

Sprężone powietrze również doskonale nadaje się do czyszczenia przedmiotów (szczególnie tych bardzo delikatnych). Za pomocą kompresora można oczyścić elementy z błota, kurzu, pyłu, a nawet przetkać instalacje różnego rodzaju. Kolejne bardzo szerokie spektrum wykorzystania sprężonego powietrza, to kompresory wykorzystywane do lakierowania, czy nakładania zabezpieczeń antykorozyjnych. Takie techniki wykorzystuje się szczególnie w kontekście pojazdów, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby kryć w taki sposób również części maszyn, czy nawet elementy konstrukcyjne. Skoro jesteśmy przy samochodach, to kompresor warsztatowy można podłączyć także do klucza udarowego pomocnego w przykręcaniu kół. To głównie, dzięki temu możliwa jest szybka wymiana opon. Warto zaznaczyć, że kompresory wykorzystuje się również w komorach chłodniczych. Sprężarka służy do sprężania czynnika chłodniczego – gaz po opuszczeniu sprężarki trafia na tzw. skraplacz, czego efektem jest odprowadzenie ciepła.

Kompresor do warsztatu – jaki wybrać?

Jednym z podstawowych parametrów, na jakie powinniśmy zwrócić uwagę wybierając kompresor do warsztatu, będzie tzw. wydajność efektywna. To nic innego, jak ilość wypluwania powietrza, którą obliczamy w okresie 1 minuty. Inna ważna kwestia to pojemność zbiornika, w którym będzie gromadzić się sprężone powietrze. Mogłoby się wydawać, że im kompresor większy i mocniejszy, tym lepszy, jednak pamiętajmy także o tym, że duże urządzenia zajmują więcej miejsca w warsztacie, jak również stają się mniej mobilne. Wiele zależy od rodzaju prac, które będziemy wykonywać. Nie należy również zapominać, że sprężarka podobnie, jak wszystkie inne sprzęty mechaniczne musi być regularnie konserwowana (smarowana olejem).