Nie w każdą podróż wybieramy się do hotelu, gdzie energia elektryczna i dostęp do wszelkich udogodnień wymagających prądu to oczywistość. Kiedy jedziesz np. na camping – znalezienie miejsca, które oferuje możliwość korzystania z prądu np. w budynku, może być nie tylko trudne, ale przede wszystkim – kosztowne. Na szczęście, istnieje rozwiązanie, dzięki któremu możesz uniezależnić się od energii elektrycznej oferowanej na polach namiotowych.

Energia w podróży – kiedy się przyda?

Podróż z przyczepą kempingową lub kamperem oznacza wiele możliwości, ale też pewne ograniczenia, z którymi musisz się zmierzyć. O ile bowiem niektóre urządzenia możesz w niewielkim zakresie zasilić wykorzystując energię wytwarzaną przez silnik samochodu, to po pierwsze, nie każde urządzenie da się tak podłączyć, a po drugie – możesz przez przypadek zupełnie rozładować akumulator.

Choć na większości pól kempingowych można korzystać z energii elektrycznej w głównym budynku zarządcy, a niekiedy nawet podpiąć się do sieci za pomocą znajdujących się na terenie obiektu przedłużaczy – tego typu rozwiązanie może okazać się kosztowne. Nie wspominając już o tym, że trudno jest znaleźć gniazdko elektryczne, gdy zdecydujesz się na nocleg w „szczerym poliu”: np. nad brzegiem jeziora czy w lesie, lub gdy nocujesz na jachcie.

Czym jest instalacja off grid?

Rozwiązaniem na opisane powyżej sytuacje może okazać się instalacja off-grid, która pozwala w pełni uniezależnić się od sieci energetycznej i dostępu do prądu oferowanego przez dostawców. Dzieje się tak dlatego, że wspomniana wyżej instalacja w ogóle nie jest podpięta do źródła zasilania, a energię elektryczną pozyskuje z nadwyżek z instalacji fotowoltaicznej.

Zasada działania takiej instalacji jest dość prosta. W przeciwieństwie do instalacji on-grid, modele off-grid nie przesyłają prądu do sieci energetycznej, a zbierają go w akumulatorach. Nadwyżka ta jest pozyskiwana przede wszystkim w okresie letnim i może być wykorzystywana np. w porze nocnej albo właśnie w trakcie podróży, na jachcie, w kamperze czy w przyczepie kempingowej. Niewielkie instalacje z łatwością możesz umieścić np. na dachu kampera, a ilość energii pozyskiwana w trakcie jej pracy z pewnością wystarczy Ci na zasilenie wszelkich urządzeń elektrycznych, które przydadzą Ci się w domu.

Zastosowanie instalacji off grid

Instalacja off-grid może być stosowana, w zależności od potrzeb, w domu lub w podróży – choć w tym pierwszym przypadku musisz zainwestować w nieco większą instalację, która pozwoli na magazynowanie wystarczającej ilości energii. Zasada działania instalacji off-grid, jak już wspominaliśmy, jest dość prosta: zamiast przesyłać energię elektryczną do sieci, cała nadwyżka jest magazynowana w specjalnych akumulatorach. Później, gdy zachodzi taka konieczność – prąd można wykorzystać do zasilenia niezbędnych urządzeń.

Zalety instalacji off-grid

Zdecydowaną zaletą instalacji off-grid jest możliwość uniezależnienia się od podwyżek cen prądu, które w ostatnich latach były dość znaczące. Gdy zdecydujesz się instalację fotowoltaiczną, która nie będzie połączona z siecią energetyczną – możesz zupełnie zapomnieć o konieczności opłacania rachunków za prąd.

Dodatkową zaletą tego rodzaju instalacji jest zapewnienie dostępu do energii elektrycznej w miejscach, gdzie sieci energetyczne po prostu nie docierają. Mowa tu m.in. o jachtach czy kamperach, ale również o domach zlokalizowanych w trudno dostępnych, górskich okolicach lub po prostu w miejscach, gdzie sieć energetyczna jest słabo rozwinięta.

Kto powinien zdecydować się na takie rozwiązanie?

Instalacja off-grid może okazać się doskonałym rozwiązaniem dla Ciebie, jeśli szukasz opcji na zasilenie urządzeń w kamperze czy na jachcie. Niewielkich rozmiarów instalacja w żaden sposób nie wpłynie na bezpieczeństwo, a jednocześnie sprawi, że zyskasz możliwość korzystania z udogodnień, jakie zapewnia prąd – choćby naładowania telefonu czy obejrzenia czegoś w telewizji lub przechowywania pożywienia w lodówce.

Co istotne, jest to również korzystne rozwiązanie dla Ciebie, jeśli napotykasz trudności z uzyskaniem dostępu do sieci energetycznej w domu prywatnym. Dzięki instalacji off-grid możesz cieszyć się stałym dostępem do prądu!

Instalacja off-grid to rozwiązanie, które z pewnością docenisz w podróży, ale nie tylko. Gdy ceny energii elektrycznej idą w górę, pełne uniezależnienie się od sieci energetycznej może być świetnym rozwiązaniem, które w dłuższej perspektywie obniży rachunki domowe o znaczące kwoty.