Rolnicy wiedzą, że rutynowa konserwacja sprzętu rolniczego utrzymuje sprzęt w szczytowym stanie, więc kiedy nadejdzie czas działania, sprzęt jest gotowy i czeka.

Rolnicy wiedzą, że rutynowa konserwacja sprzętu rolniczego utrzymuje sprzęt w szczytowym stanie, więc kiedy nadejdzie czas działania, sprzęt jest gotowy i czeka. Szacuje się, że rolnicy mogą obniżyć koszty napraw o 25 procent, utrzymując rutynową konserwację. To czas dobrze zainwestowany.

Oranie, bronowanie, sadzenie, zbieranie, młócenie odbywa się według własnego harmonogramu. Siano musi zostać pocięte na czas, aby wyschło. Nasiona należy sadzić w określonym czasie. Opóźnienia z powodu awarii sprzętu mogą być kosztowne.

Rolnicy muszą dziś opanować kilkanaście umiejętności, w tym rutynową naprawę maszyn rolniczych i konserwację sprzętu rolniczego. Bez podstawowych umiejętności w zakresie maszyn i napraw mogą stracić cenny czas i korzystne warunki pogodowe dla ważnych kroków w produkcji rolnej. Oni nie mogą sobie pozwolić na przestoje.

Na szczęście wiele rutynowych czynności konserwacyjnych i naprawczych zalecanych dla sprzętu rolniczego jest bardzo podobnych do tych zalecanych dla przeciętnego samochodu. Chociaż niektóre naprawy mogą wymagać specjalistycznych narzędzi, takich jak unikalne klucze nasadowe pasujące do dużego sprzętu rolniczego, rzeczywiste umiejętności, których potrzebujesz, są praktycznie takie same.

10 wskazówek dotyczących naprawy i konserwacji sprzętu rolniczego

Gdy masz już listę sprzętu, nadszedł czas, aby stworzyć własną listę kontrolną napraw i konserwacji sprzętu rolniczego. Te 10 wskazówek to podstawy. Dodaj do tej listy wszelkie dodatkowe zadania, o których wiesz, że musisz wykonać przy określonych urządzeniach.

  1. Zachowaj dokładne zapisy: przechowuj notatki, aby móc rejestrować zadania konserwacyjne. Twój dziennik konserwacji sprzętu powinien być również używany do rejestrowania problemów, numerów telefonów dealerskich i innych danych kontaktowych oraz przebiegu napraw.

  2. Zrób wykres: duża tablica lub wykres to bezcenne narzędzie do planowania. Służy do notowania głównych zadań konserwacji sprzętu i przypomnień. Przykryj ją pleksiglasem lub cienkim arkuszem plastiku, zamocowanym zawiasowo na górze, dzięki czemu możesz łatwo odsunąć szybę, aby dosięgnąć deski. Utrzymuje to kurz i brud z dala od niego i zapobiega rozmazywaniu.

  3. Wymień filtry: Ciągniki i maszyny samojezdne wymagają częstej wymiany oleju. Sprawdź instrukcję dołączoną do pojazdu, aby uzyskać informacje na temat zalecanych okresów wymiany oleju. Wymiana oleju w ciągnikach może być czasami trudna, jeśli trudno jest dotrzeć do filtra oleju. Możesz zainwestować w specjalny podnośnik, który pomoże bezpiecznie podnieść traktor na tyle, aby można było dotrzeć do filtra oleju i powietrza. Filtry powietrza i inne filtry należy również wymieniać zgodnie z instrukcjami producenta. Brudne filtry powietrza powodują, że silnik pracuje ciężej niż powinien i może prowadzić do przedwczesnego zużycia.

  4. Sprawdź zaczep: Zawsze sprawdzaj zaczep lub sprzęgła, gdzie sprzęt rolniczy zaczepia się o ciągniki, ciężarówki lub inne pojazdy. Upewnij się, że sprzęgła są bezpieczne i wyczyść wszelkie ślady rdzy.

  5. Sprawdź światła: upewnij się, że światła hamowania, reflektory i inne światła działają. Jeśli masz przyczepę towarową, podłącz ją i poproś kogoś o sprawdzenie, czy lampki sygnalizacyjne działają, a światła hamowania są w porządku.

  6. Sprawdź opony: Właściwe nadmuchiwanie opon w ciężarówkach, ciągnikach i przyczepach, maszynach do zbioru i przetwarzania pomaga im poruszać się łatwiej oraz pomaga zaoszczędzić pieniądze na paliwie dzięki lepszemu przebiegowi. Opony powinny być napompowane tylko do maksymalnej ilości i nigdy więcej. Sprawdź także opony zapasowe do samochodów ciężarowych. Sprawdź również bieżnik i napraw lub wymień zużyte opony.

  7. Poszukaj korozji akumulatora: Korozja na zaciskach akumulatora może prowadzić do utraty zasilania lub zgaśnięcia. Otwórz maskę pojazdu i wzrokowo sprawdź zaciski. Wymieniaj baterie na wyraźnie skorodowane części, zawsze postępując zgodnie z instrukcją obsługi. Akumulatory mogą być przechowywane w pomieszczeniach zamkniętych, gdy ciągniki nie są używane, zwłaszcza zimą, aby zapobiec utracie zasilania z powodu nieużywania.

  8. Wykonaj analizę oleju: analiza oleju ciągnika i płynu przekładniowego może powiedzieć, czy należy je wymienić. Pobrane próbki i dostarczone do analizy mogą zidentyfikować potencjalne problemy, zanim się zdarzą. Na przykład małe cząsteczki metalu w oleju lub płynie przekładniowym mogą wskazywać na zużycie, które należy naprawić przed wystąpieniem poważnej awarii.

  9. Oczyść sprzęt: Zawsze usuwaj brud, typu błoto, kurz, odchody zwierzęce ze sprzętu przed odłożeniem go na sezon. Użyj miotły do zamiatania siana, słomy lub materiału roślinnego z ciągników i innego sprzętu. Takie czyszczenie pomoże zapobiec rdzy i plamom.

  10. Przechowuj w pomieszczeniu: Nie zostawiaj swojego sprzętu na zewnątrz przez całą zimę. Przenieś go do pomieszczenia, gdy nie jest używany. Przechowuj pod plandeką, jeśli nie masz garażu zewnętrznego. Najlepszym sposobem na przechowywanie sprzętu jest posiadanie dedykowanego garażu, szopy na sprzęt lub stodoły dla ciągników i naczep. Przechowywanie sprzętu z dala od śniegu, lodu i deszczu również zapobiega rdzewieniu.

https://www.agropomoc.pl