Kiedy z różnych powodów spodziewać się można słabej uprawy i marnych plonów, należy podjąć działania, których celem będzie nie tylko zwiększenie ich liczby, ale również podniesienie jakości. Rolnicy korzystają z różnych i sprawdzonych metod, które dzięki swojej skuteczności chronią ich od poniesienia strat podczas zbiorów.

Metoda trudna, ale przynosząca efekt

 Jednym z najczęściej stosowanych zabiegów jest skracanie pszenicy. To metoda wymagająca odpowiednich warunków atmosferycznych, przez co bywa bardzo kłopotliwa. Często kiepska pogoda uniemożliwia wykonanie jej w odpowiednim czasie, dlatego później plony nie są zadowalające. Skracanie pszenicy, nazywane inaczej zabiegiem dokrzewiania, powinno się wykonać, jeśli obsada roślin na metr kwadratowy jest zbyt rzadka. W takiej sytuacji wiosną podać można regulatory wzrostu oraz dawkę azotu. Wykonanie regulacji uzależnione jest nie tylko od warunków pogodowych, ale też od fazy wzrostu, w jakiej znajduje się zboże.

 

Kiedy można skracać pszenicę?

 Wyróżnia się trzy optymalne czasy w rozwoju rośliny do wykonania tego zabiegu. Pierwszym terminem jest tzw. faza pierwszego kolanka. Przyczynia się on do pogrubienia podstawy źdźbła oraz wyrównania łanu. Jeśli pierwszy etap dał zadowalające wyniki, kolejne już nie są konieczne. Zdarza się jednak, że trzeba podjąć następne kroki. Takim jest tzw. faza liścia flagowego. Wykonanie zabiegu w tym czasie wpływa na wzmocnienie dokłosia. Ostatnim terminem jest tzw. faza pierwszych ości, jednak to rzadko stosowany zabieg.

  

Działanie na glebę też jest istotne

 Niezwykle ważne jest stosowanie preparatów i oprysków, które oddziałują nie tylko na rośliny, ale również na glebę, w której rozwijają się i rosną. Środki powinny zwiększać aktywność mikroorganizmów glebowych oraz zmniejszać zagęszczenie gleby przez intensywny rozwój drobnoustrojów i organizmów wyższych, dzięki czemu korzeń rośliny ma lepsze warunki do rozwoju. Takie działania sprawiają również, że zwiększa się zdolność do pobierania wody i składników mineralnych oraz wzmacnia ochronę korzenia przed patogenami.