Szlifierka to urządzenie służące do wykańczania i przerabiania różnego rodzaju materiałów, po wcześniejszej obróbce za pomocą innych narzędzi. Dzięki niej możliwe jest uzyskanie ostatecznego kształtu dla danej powierzchni w sposób stosunkowo prosty. Szlifowany materiał dzięki zastosowanym metodom jest odpowiednio gładki oraz zachowuje właściwą fakturę. To bardzo prosty sposób na uzyskanie końcowego wykończenia. Co warto wiedzieć o szlifierkach i jak wybrać odpowiedni model do obróbki metalu? Odpowiadamy.

Szlifierki do metalu- czym się charakteryzują?

Szlifierki to narzędzia, które świetnie sprawdzają się podczas szlifowania powierzchni płaskich oraz zaokrąglonych. Stosowane do przedmiotów drewnianych, metalowych oraz wykonanych z tworzyw sztucznych. Jednak do szlifowania metalu w wielu sytuacjach dobrze sprawdzi się szlifierka taśmowa. Jest to model niezwykle doceniany i polecany przez wielu specjalistów. Jest to urządzenie wykorzystujące do pracy odpowiednią taśmę ścierną, która na wskutek działania dużego napędu jest w stanie zapewnić równomierne ścieranie. Jest to model o wysokiej precyzji, trwałości i funkcjonalności, najczęściej wykorzystywany w profesjonalnym zastosowaniu, rzadziej hobbystycznie.

Szlifierki taśmowe- zastosowanie

Szlifierki taśmowe wykorzystywane są do wygładzania powierzchni, sprawdzą się doskonale w przypadku materiałów metalowych. Odznaczają się wysoką wydajnością, dlatego też często wykorzystywane są w profesjonalnych zakładach. Ich stosowanie zapewnia odpowiednie przeszlifowanie powierzchni w bardzo krótkim czasie, zapewniając miarodajne rezultaty bez żadnych nierówności. Jeśli jesteś zainteresowany tymi produktami, koniecznie sprawdź ofertę sklepu https://jptech-maszyny.pl. Przed zakupem warto odpowiednio zorientować się w specyfice danego urządzenia, tak aby móc właściwie dopasować je do danego zapotrzebowania czy indywidualnych potrzeb. 

Jak działa szlifierka?

Szlifierka taśmowa i jej charakterystyka 

Szlifierka taśmowa wykorzystuje proces obracania taśmy z papierem w jednej z płaszczyźnie. Szlifowanie to odbywa się z odpowiednią prędkością, tylko w jednym kierunku. Dzięki temu doskonale sprawdza się ono w obszarach o wypukłej powierzchni. Jest to urządzenie o potencjalnie prostej obsłudze, która może być utrudniona w przypadku szlifowania narożników. Niemniej jednak jest to odpowiedni wybór podczas pracy z materiałami metalowymi.

Szlifierki taśmowe pracują na zasadzie obrotu pasa w określonym kierunku, z pomocą taśmy z materiałem ściernym. Jest ono prowadzone z bardzo dużą prędkością, dzięki czemu maszyna ta może skutecznie obrabiać dany materiał. Są one stosowane również do ściągania nadmiaru materiału i wygładzania do płaskich lub wypukłych powierzchni.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniej szlifierki taśmowej do metalu? 

Podczas wyboru odpowiedniej szlifierki taśmowej należy zwrócić uwagę na jej charakterystykę i parametry. Ważne są między innymi kwestie takie jak:

  • wymiary taśmy- które wraz ze wzrostem długości i szerokości skracają czas pracy. 
  • zasilanie- znajdziemy różne modele, zarówno te pneumatyczne jak i również zasilane za pomocą energii elektrycznej.
  • prędkość przesuwania taśmy- im jest ona wyższa, tym lepiej pracuje całe urządzenie. 

Podczas wyboru odpowiedniej szlifierki taśmowej do metalu należy zwrócić uwagę na jej wymiary, które powinny wynosić od 130 do 610 mm dla długości, oraz o szerokości od 60 do 100 mm. Warto wiedzieć o tym, że im większa taśma to, tym szybsze i mocniejsze szlifowanie, jednak o wiele mniejsza dokładność. Omawiana powyżej prędkość przesuwania taśmy powinna wynosić około 200 m/min lub więcej. Tak samo jak w przypadku wyboru innych maszyn warta uwagi jest moc szlifierki taśmowej. Te o mocy do 1000 W sprawdzą się w pracach lekkich i hobbystycznych, natomiast modele o mocy powyżej 1400 W w pracy z trudnymi materiałami, o większym obciążeniu.

Wybierając odpowiedni model szlifierki do metalu, należy zwrócić uwagę na wiele kwestii. Ważne są zarówno jej paramtery jak również potencjalny zakres zastosowania. Mamy nadzieję, że powyższe informacje pomogą odpowiednio rozeznać się i wybrać najodpowiedniejszy model dopasowany do potrzeb.