Wybór szlifierek jest bardzo szeroki. Różnią się one rodzajem stosowanego napędu, wielkością prac jakie mogą wykonać oraz ich rodzajem. Zanim więc wybierzesz się na zakupy warto odpowiedzieć sobie przede wszystkim na pytanie do jakich prac będziesz chciał ją stosować. To umożliwi Ci wybór właściwego sprzętu.

Szlifierki to narzędzia to oczyszczania i wygładzania różnych rodzajów powierzchni, nie tylko wykonanych z drewna. Zależnie więc do czego chcesz wykorzystać urządzenie będziesz musiał wybrać właściwy model oraz akcesoria.

Szlifierka oscylacyjna

Szlifierka oscylacyjna doskonale się sprawdzi jeśli potrzebujesz sprzętu do prac na równych, płaskich oraz lekko zaokrąglonych powierzchniach, a także dzięki zastosowaniu prostokątnej stopy w narożnikach. Najlepiej się nadają do szybkiej obróbki powierzchni drewna, związku z tym będzie pomocna przy wyszlifowaniu drzwi, mebli kuchennych, stolarki tarasowej lub drewnianych schodów. Zależnie od rozmiaru stopy oszlifowanie danej powierzchni zajmie Ci mniej lub więcej czasu, jednak ma to również wpływ na precyzje szlifowania elementów o małych rozmiarach lub z miejscami, które są trudno dostępne np. w szufladach. Warto przy zakupie również zwrócić uwagę na liczbę oscylacji, czyli współczynnik wpływający na jakość szlifowania wahający się w zakresie od 19.000 do 27.000 oscylacji na minutę. Niektóre modele mogą posiadać możliwość regulacji tej funkcji.

Jaką szlifierkę wybrać – czyli podpowiadamy która szlifierka do jakich zadań będzie najlepsza

Szlifierka mimośrodowa

Jest używana do większości prac szlifierskich. Mimośrodowość to wielkość odchylenie ruchu stopy szlifierki od punktu obrotu, im jest ona wyższa tym do trudniejszych zadań będziesz mógł ją wykorzystać. Właśnie dlatego talerz szlifierski jest elastyczny i można jej używać do obrobienia powierzchni wklęsłych i wypukłych. Płyta tego rodzaju szlifierek wykonuje ruchy oscylacyjne oraz obrotowe więc praca na powierzchniach płaskich jest znacznie szybsza i dokładniejsza. Zaś dzięki wymiennej płycie może również pełnić funkcje polerki. Wszystkie te cechy urządzenia powodują, że zakres prac do których możesz ją zastosować jest znacznie szerzy. Przyda się do oszlifowania i wypolerowania powierzchni wykopanych w drewna i metalu, np. elementów karoserii, czy wypolerowania lakieru samochodowego z użyciem specjalnych gąbek polerskich, ale także do oszlifowania i wypolerowaniu mebli, stolarki okiennej czy drzwiowej. Wydajność pracy sprzętu zależy przede wszystkim od wielkości średnicy tarczy, zazwyczaj stosowane są modele o średnicy 150 i 250 mm.

Szlifierka typu „delta”

Przeznaczona do prac w miejscach trudno dostępnych, gdzie często musiałeś szlifować ręcznie. Jest to odmiana szlifierki oscylacyjnej o trójkątnej stopie. Posiada wiele praktycznych przystawek, związku z tym bez trudu będziesz mógł nią dotrzeć w takie miejsca jak narożniki. Zamocowanie ściernicy owalnej umożliwi Ci oszlifowanie wąskich szczelin lub okrągłe powierzchnie ornamentów, niezależnie czy są one wykonane z drewna czy metalu. Dzięki temu bez trudu obrobisz takie elementy jak krzesła, płoty, lamele, meble dekorowane ornamentami, czy też drewniane detale architektoniczne.

Jaką szlifierkę wybrać – czyli podpowiadamy która szlifierka do jakich zadań będzie najlepsza

Szlifierka taśmowe

Jest przeznaczona do oczyszczenie i wygładzenia dużych, płaskich elementów wykonanych z drewna litego, okleinowanych, surowego lub lakierowanego. Zamontowana taśma szlifierska przesuwa się jedynie w linii prostej bez możliwości obracania się związku z tym można szybko i dokładnie obrobić powierzchnie danego elementu. Jeśli chcesz by z jej pomocą oszlifować drewno dokładniej lub delikatniej należy dokupić specjalna ramką, zaś za pomocą statywu bez trudu zmienisz ją w urządzenie stacjonarne.

Wybór typów i modeli szlifierek w marketach budowlanych jest obecnie bardzo bogaty. Bez trudu znajdziesz więc urządzenie, które spełni Twoje oczekiwania.