Przymierzasz się do zakupu wiertarki na użytek domowy? Dobra wiadomość jest taka, że zapłacisz za nią znacznie mniej niż za sprzęt profesjonalny. Sprawdź, na jakie parametry zwrócić uwagę, by wybrać najlepszą.

Kiedy potrzebna wiertarka profesjonalna? Rodzaje wiertarek

Wiertarka amatorska, którą z powodzeniem wykonasz proste prace okołodomowe, np. zawiesisz obraz i lustro, od wiertarki profesjonalnej różni się parametrami. Warto, byś przed dokonaniem zakupu zastanowił się nad przeznaczeniem urządzenia oraz przewidywaną częstotliwością wykonywanych za jego pomocą prac. Jeśli wiesz, że wiertarki będziesz używać okresowo – do kilkudziesięciu razy w roku – wersja amatorska spełni swoje zadanie. Profesjonalnej z kolei będzie wymagała praca regularna, stała bądź pod większym obciążeniem.

Zgodnie z powyższym rozróżnieniem marki produkujące wiertarki często decydują się na wypuszczenie dwóch linii produktowych: dla profesjonalistów i amatorów. Wiertarka kosztująca mniej nie oznacza w tym przypadku gorszej – po prostu przeznaczona jest do innych celów i sprawdzi się w prostych pracach domowych.

Jaką wiertarkę kupić do domu?

Co wyróżnia wiertarki amatorskie? Charakterystyka wiertarki do domu

Wiertarki domowe są wygodne i proste w użyciu. Wyposażono je w jeden obieg mocy (500-700 W), który sprawdza się przy sporadycznej pracy. Warianty, których zakup warto rozważyć, posiadają dwa tryby wiercenia. Dzięki jednemu wywiercisz otwory w drewnie, plastiku i metalu, drugi zaś – u udarem – posłuży Ci do wiercenia w materiałach mocniejszych: kamieniu, cegłach, betonie.

Amatorskie wiertarki Dewalt mogą być wyposażone w blokadę włącznika, co sprawi, że nie będziesz musiał pamiętać o ciągłym trzymaniu przycisku. Umożliwiają manewrowanie kierunkiem obrotu – nie tylko wkręcisz nimi śrubę, ale również ją wykręcisz. Pozwalają również regulować prędkość. Ich waga jest dużo niższa od wagi wiertarek profesjonalnych.

Poza parametrami i ceną wiertarki do użytku domowego od profesjonalnych odróżnia długość gwarancji. Dla amatorskiej jest krótsza, ponieważ urządzenia wykonuje się z mniej odpornych na uszkodzenia tworzyw sztucznych.

Jaką wiertarkę kupić do domu?

Rodzaje wiertarek – która do jakiej pracy?

Wśród wiertarek – amatorskich i profesjonalnych – można rozróżnić kilka rodzajów. Każdy sprawdzi się przy wykonywaniu innej czynności. Warto zdecydować się na taki model, który łączy co najmniej dwie funkcje i daje więcej możliwości.

W sklepach znaleźć można:

  • podstawowe wiertarki ręczne do materiałów prostych w obróbce, np. drewna,
  • wiertarki z udarem, które przydadzą się w sytuacji, w której zachodzi konieczność wywiercenia otworu w twardym materiale, np. kamieniu lub betonie,
  • wiertarki kątowe dla profesjonalistów. Nazwie biorą od sposobu umieszczenia w nich wiertła: pod kątem prostym do korpusu. Pomagają zrobić otwory w trudno dostępnych miejscach w materiałach twardych, np. metalu,
  • wiertarki do szkła, w których występuje wiertło diamentowe,
  • wiertarki magnetyczne z elektromagnesem do pracy m.in. ze stalą,
  • wiertarki wielowrzecionowe, również dla profesjonalistów. Pozwalają na wywiercenie kilku otworów jednocześnie.

Na jedną z powyższych wiertarek dla profesjonalistów możesz zdecydować się, jeśli czeka Cię remont mieszkania lub musisz pracować z trudniejszymi materiałami.