Mając nowoczesną deskę SUP, musimy zdecydować się na zakup odpowiedniej pagaj, aby sprawnie pływać po wodzie. Kajakarze zazwyczaj do tego celu używają wioseł podwójnych, jednak w przypadku deski SUP sprawdzić się wiosło pojedyncze.

Pagaje, bo o nich mowa, to uniwersalne wiosła, często używane przez entuzjastów sportów wodnych. Jednak by były przydatne, przy kupnie należy wziąć pod uwagę w jakim celu, i na jakiej łodzi będziemy ich używać.

Jaki pagaj wybrać?

W pierwszej kolejności ustalmy, na czym mamy zamiar wiosłować. Do SUPa przyda nam się specjalny, wysoki pagaj, natomiast do kanu, czy łodzi sprawdzi się proste, krótkie wiosło.

Długi pagaj, przewyższający nas o około 10-20 cm idealnie sprawdzi się do wiosłowania na stojąco. Może on posłużyć również jako wiosło pychowe, ale traktujmy to raczej jako ostateczność. Taki pagaj charakteryzuje się także odmiennym, zaokrąglonym kształtem pióra, sprawdzającym się w stylu wiosłowania praktykowanym na SUPie. Dzięki temu otrzymujemy wyspecjalizowane wiosło, idealnie wykonujące swoje zadanie.

Jednak tak wyspecjalizowane wiosło jest ograniczone w swojej użyteczności. Jeśli szukamy czegoś, co przyda nam się na wielu rodzajach łodzi, musimy zwrócić swój wzrok ku zupełnie innym pagajom. Takie wiosła są zazwyczaj krótsze, ale mają dłuższe pióro, w porównaniu do pagaja z SUPa. Czyni to wiosłowanie na siedząco o wiele łatwiejszym.

Jeśli interesuje nas wiosło zapasowe, awaryjne, zadowoli nas pewnie rozkładany pagaj teleskopowy. Sprawdzi się on w sytuacjach, gdy potrzebna okaże się dodatkowa siła napędowa, lub sterowność.

Gdzie kupimy wiosło?

Na szczęście, wraz z wzrostem popularności sportów wodnych w Polsce i rozwojem internetu, kupno nowego pagaja nie stanowi problemu. O ile wielu z nas ma sentyment do sklepów stacjonarnych, to często lepszy sprzęt w tej samej cenie znajduje się w sklepach internetowych. W sklepie goSUP.pl znajdziemy szeroką ofertę pagajów, nie tylko przeznaczonych do SUPów. Zakupy przez internet gwarantują nam, że znajdziemy odpowiedni sprzęt dla siebie bez konieczności zjechania połowy Polski.

Gdy już sprawimy sobie odpowiedni pagaj do łodzi, niezależnie jaka by ona nie była, pamiętajmy, że w zabawie nad wodą najważniejszy jest rozsądek. Podczas wypraw na głęboką wodę zakładajmy kamizelki asekuracyjne i bawmy się bezpiecznie.