Znane powiedzenie głosi: przezorny zawsze ubezpieczony. W domu może dojść do różnych usterek wymagających użycia profesjonalnych narzędzi, w tym np. kluczy. Warto w związku z tym mieć przy sobie przynajmniej kilka modeli, które sprawdzą się niezależnie od sytuacji. Przedstawiamy listę najistotniejszych przyborów.

1) Klucze płaskie

Można je uznać za podstawowe wyposażenie skrzynki narzędziowej. Te klucze pasują do popularnych sześciokątnych śrub. Można nimi z łatwością manipulować w trudno dostępnych miejscach. Dobrze, jeśli w warsztacie znajdzie się komplet o odmiennych rozmiarach, np. 8, 10 i 13 cali.

2) Klucze nasadowe

Kolejny bardzo rozpowszechniony produkt. Znajduje swoje zastosowanie niemal wszędzie. Ich uniwersalność to efekt zróżnicowanych, wymiennych końcówek do śrub. Klucze nasadowe mają przy tym bardziej zaawansowaną budowę. Składają się z sześciokątnych lub dwunastokątnych nasadek, które montuje się na uchwycie z grzechotką. Do tego dochodzą zabieraki, redukcje oraz przeguby. Komplet kluczy tego typu obejmuje trzpienie na nasadki o rozmiarach ¼, ¾, ½ cali, a także jednocalowe. To dobrze pokazuje, że żaden przydomowy warsztat nie poradzi sobie bez tak wszechstronnego narzędzia.

3) Klucze nastawne

To po prostu klucze francuskie, angielskie i szwedzkie. Wszystkie zostały opracowane w XIX wieku. Pierwszy z nich jest niezastąpiony przy śrubach, drugi pozwala na regulację rozstawu szczęk poprzez pokrętło ślimakowe, a trzeci przyda się podczas prac związanych z kanalizacją.

4) Klucze oczkowe

Również uważane za uniwersalne ze względu na dwunastokątne zakończenie. Niektóre modele występują w wersji podwójnej, a inne w połączeniu z kluczem płaskim. A dzięki zróżnicowanej budowie dostosowują się do niemal każdej pracy.

5) Klucze imbusowe

Wyróżniają się kształtem przypominającym literę L. To narzędzie dwustronne, dzięki czemu można z łatwością manipulować nim w trudno dostępnych miejscach. Komplet przydaje się m.in. do składania mebli czy części rowerowych.

6) Klucze hakowe

Bardzo ważne w garażach. Służą bowiem do przykręcania elementów motoryzacyjnych. Ich komplet powinien więc znaleźć się w skrzynce każdego kierowcy samochodu czy motoru.

7) Klucze rurowe

Posiadają regulowany zacisk, który umożliwia dostosowanie do rur i zaworów. Te klucze są z obu stron zakończone sześciokątną nasadką o odmiennych wymiarach. Pomagają więc w montażu wszelkich instalacji wodno-kanalizacyjnych.

Łatwy sposób zdobycia kompletu kluczy

Wyposażenie skrzynki narzędziowej może przysporzyć nieco problemów. Dlatego polecamy przyjrzeć się ofercie marki Schmith, gdzie znajdują się wszystkie niezbędne dla domowego warsztatu produkty. W tym, oczywiście, wspomniany komplet kluczy.

To idealne miejsce do uzupełnienia swojej kolekcji bądź stworzenia jej od podstaw. Zamówienie wysokiej jakości kluczy nasadowych, płaskich czy nastawnych z jednego miejsca wiąże się też z oszczędnością czasu oraz pieniędzy. Warto więc zajrzeć, co oferuje polski producent.