Profesjonalne zmywarki gastronomiczne kojarzą się przede wszystkim z restauracjami i różnego rodzaju punktami serwującymi żywność lub napoje. Tymczasem tego rodzaju urządzenia stosowane są w wielu innych punktach. Bardzo często można je znaleźć chociażby w jednostkach służby zdrowia – w szpitalach, klinikach, przychodniach. Nowoczesne zmywarki gastronomiczne, pochodzące od renomowanych producentów, gwarantują doskonała higienę na stołówkach szpitalnych. Jakie jeszcze pełnią funkcje?

Bezkompromisowa higiena w szpitalu

Jeśli chodzi o higienę, w szpitalach nie może być żadnego kompromisu. Wszystko musi być niemal sterylnie czyste. Dotyczy to nie tylko urządzeń wykorzystywanych do badań pacjentów, ale także naczyń i sztućców w których serwuje się szpitalne posiłki.

W opiece nad osobami chorymi szczególnie ważne jest, aby szpital posiadał doskonały sprzęt zapewniający doskonałą higienę. Zarówno urządzenia używane bezpośrednio do leczenia, jak i te przeznaczone do zmywania czy dezynfekcji muszą spełniać wyśrubowane wymagania. Ważne jest bowiem, aby wybrana maszyna była w stanie skutecznie odkazić i usunąć wszystkie bakterie z powierzchni talerzy, sztućców i innych przedmiotów z którymi styczność mają pacjenci. To konieczność, aby zarazki, wirusy i bakterie nie przenosiły się między chorymi.

Jaka zmywarka do szpitala?

Wybierając zmywarkę gastronomiczną przeznaczoną do szpitala warto kierować się wielkością jednostki do której ma trafić. Zwykle na szpitalny zmywak trafiają zmywarki kapturowe lub modele tunelowe.

Profesjonalne zmywarki powinny być ekonomiczne, ergonomiczne i ekologiczne. Korzystanie z nich ma gwarantować, że wszystkie elementy zastawy stołowej – od sztućców po tacki – będą dobrze umyte.

Co gwarantuje zmywarka w szpitalu?

Profesjonalna zmywarka gastronomiczna, znajdująca się na wyposażeniu stołówki szpitalnej, musi być wydajna i gwarantować niezakłóconą pracę nawet przez wiele cyklów dziennie. Bez wątpienia, powinien to być sprzęt wykonany z wysokiej jakości stali kwasoodpornej. Większość zmywarek czyści w trybie 2 minutowym (czas kontaktu ze środkami chemicznymi), natomiast można zdecydować się na urządzenie czyszczące w jeszcze krótszym czasie, zwłaszcza jeśli stołówka znajduje się w dużym szpitalu. Usprawni to codzienne wydawanie posiłków.

Ekologia jest ważna i w przypadku zmywarek gastronomicznych często łączy się z ekonomią. Warto rozglądać się więc za zmywarkami pozwalającymi zmywać przy niskim zużyciu wody.