Kiedy wkroczyła do wnętrz, wymościła sobie w nim nie byle jakie miejsce. Otoczyła się towarzystwem, którym na salonach wypada się chwalić. Kompaktowe sofy, narożniki w rozmiarze XL, komfortowe fotele, efektowne pufy to naprawdę zacna menażeria. Ława kwadratowa drewniana otrzymała awans. Niegdyś kojarzona była z siermiężnymi, zwalistymi siedziskami tapicerowanymi, które w latach 90. szturmem zdobywały kuchnie. Dziś stanowi niezbędnik każdego, szanującego się salonu. Choć ława coraz chętniej zmienia swoją lokalizację.

Solidna, elegancka, a przede wszystkim praktyczna. Można powiedzieć, że ława kwadratowa drewniana jest „przedłużeniem” stolika kawowego. Jej rozmiary pozwalają pani domu na swobodne zaaranżowanie podwieczorku w stylu angielskiego five o’clock. Na blacie znajdzie się miejsce nie tylko na filiżankę i talerzyk deserowy, lecz także na pokaźny serwis kawowy z wszelkimi, niezbędnymi elementami. Jeżeli jednak przewidywane są bardziej wystawne przyjęcia, warto zastanowić się nad wyborem ławy kwadratowej rozkładanej. Dodatkowe centymetry przekładają się na wyższy komfort użytkowania, a więcej miejsca na blacie oznacza więcej możliwości. Jedną z nich jest bufet szwedzki, który z pewnością umili wieczór filmowy z rodziną lub spontaniczne spotkanie czy przyjaciółmi. Ława kwadratowa rozkładana w takich sytuacjach to strzał w dziesiątkę. 

Drewno to uniwersalny materiał i do jego zalet nie trzeba nikogo przekonywać. Posiada wyjątkowe walory wizualne – niepowtarzalne usłojowanie oraz swoisty charakter, który ociepla aranżację. Styl skandynawski z pewnością polubi ławę kwadratową białą lub w kolorze jasnego drewna sosnowego. Ważne, aby apretura mebla była matowa. Skandynawowie stoją po stronie przytulności, bez połyskującego zdobnictwa.

 Ławy drewniane nowoczesne to zupełnie „inna bajka”. Śmiałe, awangardowe formy wprowadza się także do wnętrz minimalistycznych. Oczywiście meble pozostają w konwencji geometrycznych figur. Jedne przypominają kostkę Rubika i wyposażone są w osobne kubiki, które można przeznaczyć na dodatkowe miejsce do przechowywania. Inne zaprojektowane zostały w duchu modernizmu i widowiskowo łączą drewno ze szkłem. Ława kwadratowa biała, czarna lub w naturalnych odcieniach drewna, posiadająca szklany blat jest nie tylko elegancka, ale także, wbrew pozorom, wytrzymała. Do wykonania tego typu modeli używa się podwójnie hartowanego szkła, wykazującego odporność na rysy, jak również uszkodzenia.

 Jeśli ława kwadratowa drewniana zdobi domowe salony, dlaczego więc nie może stać się elementem wystroju salonów zaaranżowanych pod chmurką? Aktualne trendy udowadniają, że granica między meblami przypisanymi przestrzeni wewnętrznej i zewnętrznej mocno się rozmywa. Ława drewniana do ogrodu znajduje swoje zastosowanie przede wszystkim wtedy, gdy nie ma miejsca na stół. Większość modeli jest albo rozkładana albo wyposażona zostaje w przydatne półki, na które można odłożyć prasę lub przekąski. Ławy drewniane ogrodowe nieustannie zyskują popularność i udowadniają, że meble potrafią mieć wszechstronne zastosowanie.