Internet obecnie jest podstawowym narzędziem rozrywki i pracy. Dostęp do sieci nie ograniczający się jedynie do przestrzeni mieszkania czy biura – tak jak ma to miejsce w przypadku sieci stacjonarnej – to wielka wygoda. Bezprzewodowy Internet ma jednak kilka wad, które najprawdopodobniej niebawem zostaną całkowicie zniwelowane, ponieważ operatorzy nieustannie poprawiają jakość usług przesyłu danych w technologii LTE, dzięki czemu są one tańsze i doskonalsze.

Zalety Internetu mobilnego

Internet bezprzewodowy może być odbierany przez szereg urządzeń – telefony, tablety, laptopy a nawet zegarki czy aparaty fotograficzne. Swobodny dostęp do sieci to wielkie udogodnienie, ponadto np. w przypadku przeprowadzki nie trzeba martwić się o to, że trzeba zmieniać umowę z lub operatora, po prostu zabiera się ze sobą router. Internet można zabrać ze sobą wszędzie, gdzie jest potrzebny, dzięki czemu zyskuje się dużą niezależność.

Internet mobilny jest dostępny w ofercie na kartę. Regularne doładowania zapewniają płynność korzystania z transferu. Lepszym rozwiązaniem jest jednak usługa w ramach abonamentu, w której również łatwiej jest o uzyskanie pakietu nielimitowanego Internetu LTE o najwyższych parametrach prędkości danych.

Kolejny plus bezprzewodowego Internetu to łatwa konfiguracja. Po podpisaniu umowy z operatorem otrzymuje się modem, który jest gotowy do użycia niemal od razu po podłączenia go do urządzenia zasilającego. Wystarczy przejść konfigurację wraz z wbudowanym w modem oprogramowaniem.

Wady Internetu mobilnego

Do wad mobilnego Internetu zalicza się przede wszystkim stabilność łącza, która jest uzależniona od warunków atmosferycznych. W przypadku pogorszenia pogody może spadać prędkość przesyłu danych a nawet może dojść do tymczasowego zerwania połączenia. Internet mobilny ograniczony limitami, to dobre rozwiązanie wyłącznie dla osób, które korzystają z niego w sposób umiarkowany. Po osiągnięciu pułapu limitu można nadal korzystać z sieci, jednak prędkość Internetu jest wówczas znacznie spowolniona.

Do kolejnych niedogodności związanych z przenośnym Internetem zaliczany jest również ograniczony zasięg. Kwestia zasięgu jest uzależniona od operatora i należy liczyć się z tym, że np. w małych miejscowościach korzystanie z mobilnego Internetu LTE może być niestety utrudnione.

Decydując się na Internet bezprzewodowy, należy liczyć się z tym, że oprócz zalet ma też kilka wad, dlatego wybierając ofertę należy wziąć pod uwagę wszystkie czynniki i dopasować ją w taki sposób, aby była maksymalnie satysfakcjonująca.

Zobacz także: Jak doładować telefon przez Internet?