Spodziewając się narodzin dziecka mamy do załatwienia i zorganizowania sporo rzeczy. Jedną z najważniejszych jest przygotowanie miejsca, w którym nowy członek naszej rodziny będzie miał komfort i bezpieczeństwo. Jeśli masz zacięcie majsterkowicza bez wątpienia samodzielne wykonanie remontu pokoju dziecka da Ci dużą satysfakcję. Na pewno przydadzą się: młotek, śrubokręty, imbusy, śruby, wkręty, poziomica, noże z ostrzami trapezowymi, składana miarka centymetrowa i jeszcze kilka innych narzędzi. Garść inspiracji znajdziesz w poniższym artykule.

Pokój niemowlaka – jaki wybrać kolor ścian i mebli?

Pokój dla nowonarodzonego dziecka to miejsce szczególne, urządzając go musisz pomyśleć o wielu detalach. Pamiętaj, by kolory ścian lub tapet jakich użyjesz w takim pokoju były stonowane (najlepiej sprawdzają się jasne odcienie). Dziecko początkowo widzi inaczej niż dorosły, dlatego mocne kolory rozpraszają maluszka i mogą go denerwować.

Pokój niemowlaka – jaki wybrać kolor ścian i mebli?

Cicho, miękko i bezpiecznie – jaka podłoga do pokoju niemowlaka?

Małe dziecko źle reaguje na głośne dźwięki. Zadbaj więc o wyciszenie podłogi, po której będziesz chodzić oraz sprzętów, które znajdą się w pokoju noworodka, by nie wydawały niepotrzebnych dźwięków. Podłogę najlepiej wyciszy położenie na niej wykładziny. Myśląc przyszłościowo trzeba założyć, że dziecko, za jakiś czas, na tej podłodze, będzie spędzać dużo chwil bawiąc się. By nie marzło od chłodnych paneli albo by nie było narażone na stłuczenia, pokryj podłogę wykładziną. Bez większych kłopotów położysz ją samodzielnie, jeśli tylko użyjesz odpowiednich narzędzi. Na pewno niezbędne będą noże z ostrzami trapezowymi, dzięki którym precyzyjnie dotniesz wykładzinę.

Jedna bardzo ważna uwaga – niezależnie na jaki rodzaj pokrycia podłogi się zdecydujesz, zawsze sprawdzaj, czy wybrany materiał posiada wymagane atesty. Zresztą nie dotyczy to tylko podłóg, ale i ścian, a także mebli oraz zabawek, które pokryte powinny być odpowiednimi farbami czy lakierami.

Jakie meble kupić do pokoju maluszka?

Bez wątpienia najważniejszym meblem w pokoiku dziecka jest łóżeczko. Przy jego zakupie myśl przyszłościowo: kup taki model, który będzie rósł razem z dzieckiem i wystarczy na kilka lat (dzięki regulowanej wysokości barierek i innym rozwiązaniom). Do łóżeczka trzeba dobrać materac – najlepiej z kilkoma strefami twardości i z zapinaną na zamek błyskawiczny powłoczką, którą łatwo ściągnąć i wyprać. Niezbędne będzie także przygotowanie miejsca do przewijania. Przewijak można kupić razem z komodą, na której będzie on umiejscowiony, ale także można wykorzystać posiadane już meble. Ważne, by przewijak był usytuowany na odpowiedniej wysokości, tak by opiekun nie musiał się schylać i obciążać kręgosłupa.

Jeśli tylko miejsce w pokoju na to pozwala, ustaw tam także wygodne łóżko dla dorosłej osoby, pokój stanie się wtedy azylem nie tylko dla dziecka, ale i rodzica. Opieka nad niemowlakiem jest sporym wysiłkiem, więc trzeba zatroszczyć się także o komfortowe miejsce do wypoczynku dla opiekuna.

Jakie meble kupić do pokoju maluszka?

Ładne akcenty – dekoracje i światło

Jeśli chodzi o oświetlenie to podstawową regułą jest to, by światło było przytłumione, by nie raziło maluszka. Zainstaluj też w oknach żaluzje lub rolety, ponieważ małe dzieci nie przepadają także za ostrym światłem słonecznym. Czasem bywa sytuacje, w których mocne światło w pokoju jest potrzebne. Trzymaj się wtedy jednej zasady: najpierw zapalaj światło przytłumione, a potem zwiększaj jasność. W ten sposób dasz oczom maluszka czas na przyzwyczajenie się do nowych warunków.

Przydatną wskazówką jest to, by nad łóżeczkiem dziecka albo nad przewijakiem nie wieszać żadnych obrazków. Powód jest bardzo prosty – obrazki mogą po prostu spaść. Jeśli więc chcesz udekorować ścianę jakimś ładnym motywem, skorzystaj z naklejek, najlepiej takich, które w łatwy sposób da się ze ściany usunąć, kiedy już się opatrzą.