Telewizja naziemna to rozwiązanie pozwalające na odbiór co najmniej kilkudziesięciu kanałów o różnym profilu. Rozrywka jest niemalże na wyciągnięcie ręki, choć użytkownicy muszą się wyposażyć w kilka podstawowych elementów, a następnie zadbać o ich prawidłowy montaż. Co jest potrzebne do odbioru telewizji naziemnej? W jaki sposób przeprowadzić montaż, który zagwarantuje niezakłócony sygnał i oczekiwaną jakość?

Telewizja naziemna – co warto o niej wiedzieć

W telewizji naziemnej sygnał jest transmitowany za pomocą nadajników umieszczonych w wielu lokalizacjach. Naziemna telewizja cyfrowa zastąpiła analogową. Za jej sprawą użytkownicy mogą liczyć na zdecydowanie lepszą jakość odbieranego dźwięku oraz obrazu. Ponadto w grę wchodzi dodawanie serwisów płatnych i interaktywnych usług. W naziemnej telewizji cyfrowej znajdują się: przewodnik po programach, ścieżki dźwiękowe do programów, a także dźwięk przestrzenny.

Odbiór telewizji naziemnej

Odbiór telewizji naziemnej jest stosunkowo prosty, choć wymaga posiadania odpowiedniego sprzętu i zainstalowania niezbędnych komponentów. W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy posiadany odbiornik telewizyjny posiada wbudowany tuner DVB-T. Jeśli nie, zachodzi potrzeba dokupienia zewnętrznego dekodera.

Tuner musi być również kompatybilny z nowym systemem nadawania DVB-T2. Przełączanie na ten sygnał rozpocznie się bowiem 28 marca 2022 roku i potrwa do 27 czerwca 2022 roku, a wszystkie odbiorniki, które nie będą kompatybilne z tym systemem, przestaną mieć możliwość odbioru telewizji naziemnej.

Niezbędne elementy i prawidłowy montaż

Aby korzystać z cyfrowej telewizji naziemnej, poza odbiornikiem kompatybilnym z systemem nadawania, potrzebna jest antena do telewizji naziemnej. Warto wybrać antenę o średnicy co najmniej 80 cm, przy czym im większa, tym lepszy sygnał zagwarantuje.

Do prawidłowego działania anteny potrzebny jest również kabel antenowy. Przyda się także konwerter, uchwyt do anteny oraz wtyczki wkręcane na kabel typu F. Do samego już montażu niezbędne są odpowiednie kołki, klucze, wkrętaki, wiertarka udarowa i pozostałe akcesoria, jak np. taśma izolacyjna, w zależności od miejsca i sposobu montażu.

Po połączeniu talerza anteny z elementami dodatkowymi, należy ją mocno i stabilnie przymocować, aby zagwarantować prawidłowe działanie, niezależnie od panujących warunków pogodowych.

Połączenie z konwerterem

Następnie na przewodzie antenowym trzeba zamontować złącze typu F, a czaszę połączyć z konwerterem – zgodnie z instrukcją. Prawidłowy odbiór sygnału wymaga niezakłóconej przestrzeni, ale i odpowiedniego kąta konwertera, kąta od kierunku południe i kąta elewacji. W zależności od miejsca montażu będą to inne wartości, więc należy się trzymać wskazań w instrukcji.

Samodzielny montaż telewizji satelitarnej jest możliwy. Wystarczy wybrać odpowiednie komponenty, które oferuje kompleksmedia.pl, skorzystać z instrukcji i podanych wskazówek, aby cieszyć się rozrywką w domowym zaciszu.